Industriada 03.09.2022

Relacja

3 września br. w GSW Elektrownia i na terenie wokół obiektu zagościła 13-ta edycja Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia – mającego swoje odsłony w 41 obiektach należących do Szlaku – było: „Po szychcie. Czas na fajrant!”. Jak co roku – z wyjątkiem wymuszonej pandemią przerwy – Galeria zaprosiła mieszkańców naszego miasta (i nie tylko) – dorosłych i dzieci, miłośników zabytków techniki z całego regionu do wspólnego świętowania. Na początek organizatorzy zaproponowali wszystkim gościom zwiedzanie Galerii z przewodnikiem. Na najmłodszych czekały zawody sprawnościowe „Mikrospartakiada – w zdrowym ciele zdrowy duch” (przeciąganie liny, żonglerka piłkami, konkurs gigantycznej skakanki, łowienie flamingów, bańki puszczane ze sznurków i wiele innych) oraz warsztaty muzyczne „Animacyjne muzykowanie dla juniorów” (m.in. amatorskie muzykowanie i wybijanie określonego rytmu przy pomocy kijków, pałeczek i innych elementów na różnorodnych akcesoriach przy akompaniamencie perkusji) prowadzone przez Teatr Jednej Miny z Krakowa.

 

Osobną propozycję artystyczną stanowiły warsztaty malarskie dla młodszych i starszych dzieci „Sztaluga po szychcie”. Prowadzące – ubrane w stosowne do okoliczności „malarskie stroje” – Iwona Olszówka i Kamila Kozieł zabrały uczestników w podróż do świata artystycznej i muzycznej wyobraźni. Było w niej malowanie inspirowane różnorodnymi gatunkami muzycznymi, a także poznawanie kierunków historii sztuki ilustrowane wizualnymi przykładami. Nie zabrakło też miejsca na spontaniczną indywidualną kreację malarską na temat ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu. Finałowy punkt zajęć stanowiło stworzenie wspólnej całości – złożyły się na nią prace wszystkich uczestników tworząc imponującą przestrzeń artystycznej ekspresji w formie dużej płaszczyzny. Na zakończenie tego kreatywnego i pełnego pozytywnej energii twórczego współdziałania wszyscy malujący otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

3 września br. z udziałem znakomitych Gości, została otwarta także interdyscyplinarna wystawa zbiorowa zatytułowana „Melancholia-Tajemnica-Samotność-Milczenie”. Składa się na nią imponujący zbiór kilkudziesięciu prac z obszaru malarstwa, grafiki, rysunku, a także poezji autorstwa 41 artystów. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 października br.

 

Podczas otwarcia gościliśmy w GSW Elektrownia kilkunastu, spośród imponującej liczy 41 artystów, których prace są pokazywane na wystawie. W ich imieniu głos zabrał pomysłodawca projektu Tomasz Bartosik. Mówił o znaczeniu dla percepcji odbiorcy, jaki – na początku wyłącznie realizowany w internecie – projekt kolektywu Ciemna Strona Sztuki nabiera istniejąc oraz wchodząc w interakcje z oglądającymi w realnych przestrzeniach galerii sztuki. „Wszystkie pokazywane na wystawie prace skoncentrowane są wokół tytułowych czterech słów, które są bliskie każdemu z nas w życiowym doświadczeniu. Wokół nich powstała ta pulsująca różnorodnością i indywidualnym podejściem twórczym ekspozycja” – zakończył.

Tegoroczną odsłonę Industriady w GSW Elektrownia zwieńczył – utytułowany ważnymi branżowymi nagrodami – plenerowy spektakl teatralny „Monsieur Charlie” w wykonaniu aktorów Teatru HoM z Tychów. Zobaczyliśmy trzy etiudy komiczne inspirowane filmami Charliego Chaplina utrzymane w estetyce kina niemego z wykorzystaniem starych, monochromatycznych, zdjęć wyświetlanych w tle działań aktorskich, a wszystko to w akompaniamencie muzyki granej na żywo przez tapera. Ta propozycja dla miłośników magii starego kina, pantomimy, teatru i dobrego humoru w znakomitej artystycznej oprawie, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.

Zapowiedź

Drodzy Industriadowicze,

Oficjalnie już możemy przekazać, że 13. edycja INDUSTRIADY odbędzie się w sobotę 3 września 2022 r.

Motywem tegorocznego Święta jest: „Po szychcie. Czas na fajrant!”

Program

Na stronie INDUSTRIADY już można zapoznawać się z programami poszczególnych obiektów. Nasz program odnajdziecie wybierając Czeladź

Ponadto prezentujemy szczegóły naszej galeryjnej INDUSTRIADY:

14.00-16.00 „Fajrantowe zwiedzanie elektrowni” – zwiedzanie Galerii z przewodnikiem

14.00-16.30 „Mikrospartakiada – w zdrowym ciele zdrowy duch” – zawody sprawnościowe dla rodzin z dziećmi. Prowadzenie: Teatr Jednej Miny z Krakowa

 

14.00-16.30 „Animacyjne muzykowanie dla juniorów” – warsztaty muzyczne. Prowadzenie: Teatr Jednej Miny z Krakowa

 

14.00-16.00 „Sztaluga po szychcie” – warsztaty malarskie dla dzieci. Prowadzenie: Iwona Olszówka i Kamila Kozieł

 

17.00 Wernisaż interdyscyplinarnej wystawy zbiorowej MELANCHOLIA-TAJEMNICA-SAMOTNOŚĆ-MILCZENIE (malarstwo, rysunek, grafika, poezja). Współorganizacja: kolektyw Ciemna Strona Sztuki.

 

19.00 „Monsieur Charlie” – plenerowy spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru HoM z Tychów. 3 etiudy komiczne utrzymane w estetyce niemego kina z muzyką graną na żywo przez tapera.

 

14.00-19.00 Wystawa malarstwa Agnieszki Januszek pt. „Wszystko jest pejzażem…”.

 

Program również dostępny w postaci ulotki w pliku pdf.

 

Wstęp na wszystkie zdarzenia jest wolny.

Zapisy na "Sztaluga po szychcie"

Na warsztaty malarskie „Sztaluga po szychcie” obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32/263 00 88 lub mailowo: galeria@galeria-elektrownia.czeladz.pl

Zajęcia malarskie wewnątrz GSW Elektrownia w 2 grupach dzieci i młodzieży podzielonych ze względu na wiek: 9-11 i 12-15 lat.


Ilość miejsc na warsztatach ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin

Zamieszczamy Regulamin w pliku pdf do zapoznania się i przestrzegania.

Ubezpieczenie wydarzenia

Nasza galeryjna INDUSTRIADA 2022 jest oczywiście ubezpieczona pod kątem OC Organizatora, jak i ewentualnych NNW uczestników wydarzenia.

Dla Państwa wszelkiej pewności i poczucia bezpieczeństwa załączamy skan dwóch polis: OC i NNW.

Skip to content