Industriada 17.06.2023

Relacja

14. edycja INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki miała swój start w Czeladzi. W tym roku stanowiła ona ważny punkt oficjalnej uroczystości rozpoczęcia Święta Szlaku Zabytków Techniki na terenie województwa śląskiego, którego dokonali Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla wraz z Burmistrzem Miasta Czeladź Zbigniewem Szaleńcem. Wszyscy organizatorzy zadbali o staranie dobrany program artystyczny i edukacyjny. Wydarzenie zainaugurowało uroczyste otwarcie nowoczesnej Mediateki, oddziału MBP w Czeladzi. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły „Czesław Śpiewa” oraz Winyl Band. W trakcie dnia Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec wraz Dyrektor Muzeum Saturn Iwoną Szaleniec oraz zaproszonymi Gośćmi – w uroczystej asyście Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej – dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi otwierając imponująco zrewitalizowaną Cechownię byłej KWK Saturn (w przyszłości Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego). Licznie przybyli mieszkańcy Czeladzi mieli okazję do zwiedzania z przewodnikiem zrewitalizowanej Cechowni wraz z atrakcjami przygotowanymi wewnątrz obiektu (film o rewitalizacji budynku, makiety: kolejowa oraz starej dzielnicy Czeladzi-Piaski). Wszyscy uczestnicy mieli też okazję zobaczyć imponującą panoramę Czeladzi rozciągającą się z wieży zegarowej Cechowni, Mediatekę oraz podziwiać architektoniczne walory GSW Elektrownia.

Na ten wyjątkowy dzień wszystkie trzy obiekty, funkcjonujące na terenach pokopalnianych, przygotowały specjalny program dedykowany wszystkim uczestnikom Święta. Na tłumnie przybyłych gości czekały atrakcje przygotowane przez różne instytucje miejskie. Wśród atrakcji zorganizowanych przez Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej MOPS w Czeladzi można było zobaczyć: prezentację prac członków Klubu Seniora „WRZOS”, warsztaty taneczne, zajęcia sportowe. Z kolei Miejska Bibliotek Publiczna w Czeladzi przygotowała na zewnątrz i wewnątrz Mediateki między innymi: „Pociąg do książek”, czyli podróż kopalnianym wagonikiem dookoła Polski; zabawy z wykorzystaniem okularów 3D VR; gry planszowe z motywem industrialnym; warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Co można zrobić z węgla”, czyli teoria i praktyka wykonywania kosmetyków, barwników, biżuterii, a nawet… nawozów do rośli czy też „Przygody bryłki węgla” – tworzenie z dziećmi teatrzyku kamishibai.

GSW Elektrownia zaprosiła gości do aktywnego uczestnictwa między innymi w plenerowych Paradach Steampunku (happening i pokaz efektownych maszyn w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic), atrakcje organizowane przez Teatr Jednej Miny z Krakowa – plenerowy spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto” oraz bazę gier podwórkowych takich jak: kapsle, gumy i zawody w skakaniu, modelowanie balonów w postindustrialne kształty. Swoich licznych i oddanych uczestników zgromadziły – jak co roku – warsztaty plastyczne „INDUCity” prowadzone przez Iwonę Olszówkę i Kamilę Kozieł. Zobaczyliśmy – stworzone przez dzieci z kartonów – mini miasteczka z muzeami, teatrami i zabytkami. Tradycyjnie już oblegane przez chętnych były też warsztaty robotyki LEGO prowadzone przez Tomasza Pernala. Ponadto w Galerii Elektrownia można było oglądać dwie wystawy: „Proste pragnienia” – malarstwo Piotra Kossakowskiego oraz malarstwo Michała i Krzysztofa Powałków. W międzyczasie na parkingu przy CUSiAL MOPS mogliśmy podziwiać spektakularny zlot niezawodnego Towarzystwa Motocyklowego Volni.

Widowiskowym, zapadającym w pamięć widzów, zwieńczeniem tegorocznej INDUSTRIADY w Czeladzi stał się spektakl „Don Kichot” na podstawie powieści M. Cervantesa w wykonaniu Teatru HoM z Tychów. Zobaczyliśmy monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – zjawiskowe, ekspresyjne aktorstwo, pozostającą w pamięci scenografię, gigantyczne machiny, a wszystko to w iście ognistej i znakomitej oprawie muzyki flamenco wykonywanej na żywo przez Michała Czachowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych gitarzystów tego gatunku w naszym kraju.

Program

Do pobrania również w wersji pdf.

12:00-12:30

INDUstart

Oficjalne rozpoczęcie INDUSTRIADY przez Marszałka Województwa Śląskiego i Burmistrza Miasta Czeladź. Powitanie uczestników, oficjalne przemówienia organizatorów czeladzkiej INDUSTRIADY i zaproszonych gości.

12:30-12:45

INDUmediateka #1

Oficjalne otwarcie Mediateki (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi) przez Marszałka Województwa Śląskiego, Burmistrza Miasta Czeladź oraz zaproszonych gości.

12:15-21:00

Industriadowe przekąski

Sztuka prostej gastronomii – akcja oddziałująca na kulinarne zmysły zwiedzających utrzymana w klimacie kuchni robotniczej – w otwartej przestrzeni byłej kopalni.

12:15-18:00

14:00-17:00

INDUrozrywka

Atrakcje przygotowane przez Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej MOPS w Czeladzi:

Prezentacja prac członków Klubu Seniora „WRZOS” – stoisko wystawowe.

Prezentacje usług i produktów stowarzyszeń i osób prywatnych:

– Klub Kreatywnych Kobiet,

– Galeria „Coś Pięknego”,

– Fundacja TENEO,

– wyrób własny biżuterii,

– naturoterapia,

– warsztaty dotyczące piękna.

Warsztaty taneczne.

Zajęcia sportowe – trening ogólnorozwojowy.

12:15-20:00

Nadmuchana przemysłowa zabawa

Zabawa dla dzieci na dmuchanych placach zabaw w otoczeniu postindustrialnych budynków kopalni „Saturn”.

12:30-13:30

INDUmediateka #2

Atrakcje na zewnątrz przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi
z wykorzystaniem stacjonarnego placu zabaw: „Pociąg do książek”, czyli podróż kopalnianym wagonikiem dookoła Polski.

Zabawa ruchowa dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Maksymalna liczba uczestników: 12 osób.

Zbiórka na placu zabaw obok Mediateki.

13:00-18:00

13:00-18:00

16:00-18:00

INDUmediateka #3

Atrakcje wewnątrz Mediateki przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi.

Atrakcje dla dzieci:

– zabawy z wykorzystaniem okularów 3D VR,

– gry planszowe z motywem kopalni „Pod ziemią”.

13:00-14:00

Koncert na Saturnie – muzyka w przemyśle: Czesław Śpiewa

Koncert zespołu „Czesław Śpiewa” na nowo wybudowanym parkingu przed głównym wejściem do Mediateki w rewitalizowanej Cechowni.

Czesław Mozil jest rozpoznawalnym duńsko-polskim piosenkarzem pochodzenia ukraińsko-polskiego, autorem tekstów, kompozytorem, muzykiem, akordeonistą, aktorem dubbingowymi osobowością telewizyjną. Lider polsko-duńskiego zespołu „Czesław Śpiewa”. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. Tworzy trudną do sklasyfikowania niezwykle oryginalną muzykę, zawierającą elementy kabaretu, rocka i punk rocka, sam określa własną muzykę mianem „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”.

13:15-14:00

14:30-15:30 

16:00-17:00

INDUmediateka #4

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych: „Co można zrobić z węgla” (kosmetyki, barwniki, nawozy do roślin i biżuteria):

– tworzenie bransoletek z węgla na gumce,

– tworzenie maseczek z węgla aktywnego w 2 wersjach dla cery suchej i tłustej, przykłady innych kosmetyków zawierających węgiel,

– rozsada i tworzenie kompozycji z kwiatów potrzebujących węgla jako nawozu – las w słoiku.

Wymagana rezerwacja: tel.: 32 265 10 02 (MBP w Czeladzi)

14:00-14:45

Parada przemysłu #1, czyli INDUteatr #1

Parada Steampunku” – happening organizowany przez Teatr Gry i Ludzie. Efektowne maszyny kolejno ukazują się oczom widzów. Na zakończenie wspólne robienie pamiątkowych zdjęć, mierzenie stalowych kapeluszy. Bazą muzyczną parady jest rytm perkusji i innych drobnych instrumentów. Happening wokół postindustrialnych budynków kopalni „Saturn”.

14:00-20:00

Sztuka w elektrowni – postindustria ze sztuką, czyli INDUexpo

Wystawa malarstwa Michała i Krzysztofa Powałków.

Wystawa malarstwa Piotra Kossakowskiego „Proste pragnienia”.

15:00-16:00

Sztuka w zabawie – zabawa w sztuce #1

Sztuka zabawy w strefie gier i animacji podwórkowych, jak np.:

– kapsle i gry podwórkowe z lat 80. i 90. XX w.,

– gumy i zawody w skakaniu,

– modelowanie balonów w postindustrialne kształty.

Wydarzenie organizowane przez Teatr Jednej Miny z Krakowa.

15:30-17:00

INDUmediateka #5

Tworzenie z dziećmi teatrzyku kamishibai „Przygody bryłki węgla”. Opowieść o pochodzeniu węgla. Wspólne wymyślanie historii o bryłce węgla mieszkającej w kopalni. Praca nad ilustracjami do historyjki. Finalne przedstawienie w formie teatrzyku.

Zajęcia dla dzieci w wieku: 6-12 lat.

16:00-17:00

17:15-18:30

Artu INDU

Warsztaty robotyki Tomasza Pernala – budowanie z klocków LEGO obiektów postindustrialnych (np. budynku elektrowni, szybu kopalnianego, wieży wyciągowej) dla dzieci i młodzieży.

Prezentacja powstałych klockowych budowli na scence teatralnej w podziemiach elektrowni.

I zajęcia dla grupy wiekowej: 6-9

II zajęcia dla grupy wiekowej: 10-14

Wymagana rezerwacja: tel.: 32 263 00 88

E-mail do rezerwacji: galeria@galeria-elektrownia.czeladz.pl

16:00-16:30

17:00-17:30 18:00-18:30

INDUarchitektura, czyli artyzm detali obiektów Saturna

Zwiedzanie byłej kopalnianej elektrowni (wszystkie kondygnacje) z przewodnikiem jako obiektu dziedzictwa poprzemysłowego pod kątem:

– piękna architektury (elewacja, neogotycka wieża z otworami strzelniczymi itp.),

– detali wewnątrz elektrowni (posadzka, lamperia z czarnych i białych płytek itp.),

– kunsztu wzornictwa przemysłowego (maszyny, urządzenia),

– poprzemysłowej przestrzeni dla działań artystycznych i kulturalnych,

– doskonałego miejsca ekspozycji wszelkich form sztuki,

– przedstawiania sztuki w postindustrialnym otoczeniu.

16:00-16:45

Parada przemysłu #2, czyli INDUteatr #2

Część druga happeningu „Parada Steampunku” organizowanego przez Teatr Gry i Ludzie.

16:30-18:00

INDUcity – miasto sztuki

Warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane i prowadzone przez Iwonę Olszówkę i Kamilę Kozieł polegające na budowie papierowych i kartonowych elementów urbanistycznych.
Podczas industrialnych zajęć rękodzielniczych uczestnicy wcielą się w role projektantów
i artystów i zbudują miasteczko z muzeami, teatrami i zabytkami. Połączenie w całość kartonowego miasteczka z budowlami z LEGO z warsztatu „Artu INDU”. Stworzenie postindustrialnej instalacji artystycznej – na scence teatralnej w piwnicach elektrowni.

Warsztaty dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat.

Wymagana rezerwacja: tel.: 32 263 00 88

E-mail do rezerwacji: galeria@galeria-elektrownia.czeladz.pl

16:30-18:00

INDUmoto

Zlot Towarzystwa Motocyklowego Volni – pokaz w przestrzeni byłej kopalni „Saturn”.

16:45-17:00

Przemysł w muzyce – muzyka w przemyśle

Koncert Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej w otoczeniu postindustrialnych budynków kopalni „Saturn”.

17:00-17:15

INDUcechownia #1

Uroczyste otwarcie Cechowni przez Burmistrza Miasta Czeladź.

17:15-18:15

Sztuka w zabawie – zabawa w sztuce #2

Sztuka zabawy w strefie gier i animacji podwórkowych jak np.:

– kapsle i gry podwórkowe z lat 80. i 90. XX w.,

– gumy i zawody w skakaniu,

– modelowanie balonów w postindustrialne kształty.

Wydarzenie organizowane przez Teatr Jednej Miny z Krakowa.

17:15-20:30

INDUcechownia #2

Zwiedzanie Cechowni wraz z atrakcjami wewnątrz:

– oglądanie filmu o rewitalizacji budynku,

– zwiedzanie makiet: starych Piasków i kolejki.

18:30-19:30

Sztuka w rozrywce, czyli INDUteatr #3

Plenerowy spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto” w wykonaniu Teatru Jednej Miny z Krakowa.
Sztuka cyrkowych i zręcznościowych skeczy i „mikrospektakli” jak np.:

– kankan z rybami,

– żonglerka hamburgerami,

– budowanie stołu

w otoczeniu postindustrialnych budynków kopalni „Saturn”.

20:15-21:45

INDUmuza: „Winyl Band” – przeboje z lat PRL

Koncert plenerowy zespołu Winyl Band „Za czym kolejka ta stoi?” na parkingu między GSW Elektrownia i rewitalizowaną byłą kopalnianą Cechownią.

Covery przebojów najbardziej znanych zespołów sceny muzycznej lat PRL – „złotej ery” przemysłu.

22:00-23:00

Teatr w przemyśle, przemysł w teatrze, czyli INDUteatr #4

Spektakl „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela Cervantesa – najnowsza produkcja tyskiego teatru HoM, to monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – z gigantycznymi machinami, ogniem i interakcją z widzem. Spektakl ma jednocześnie formę koncertu, gdyż oprawę muzyczną skomponował i wykona na żywo Michał Czachowski, jeden z najbardziej rozpoznawanych i utytułowanych gitarzystów flamenco w Polsce. Towarzyszył mu będzie nie mniej utalentowany saksofonista – Michał Sosna.

Regulamin

Regulamin INDUSTRIADY 2023 odbywającej się wewnątrz i na zewnątrz GSW Elektrownia oraz wewnątrz i na zewnątrz Cechowni do pobrania tu.

Skip to content