Industriada 09.06.2018

Grafika zapowiadająca Industriadę 2018

 

Program

11:30-20:00

 „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” – wystawa malarstwa intuicyjnego

 

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na wystawę prac grupy malarzy intiucyjnych „Obsydian” z Zabrza oraz prac z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Trefonia.

 

11:30-17:30

 „To ludzie tworzą ziemię” – warsztaty muzyczne

 

To ludzie tworzą ziemię – muzyczny storytelling. Warsztaty muzyczne towarzyszące wystawie „Zapytaj Mokoszy” prezentowanej w Galerii Elektrownia podczas Industriady.

Prowadzący Kasia Kata i Wiktor Łoś.

 

Konieczność rezerwacji zarówno grupa dzieci jak i grupa dorosłych.

11:30-14:00 grupa dzieci (max 10 osób)

15:00-17:30 grupa dorośli (max 10 osób)

rezerwacja:

e-mail:     warsztaty@zapytajmokoszy.pl

tel.:  32 263 88 00

e-mail:    elektrownia-galeria@o2.pl

 

 

11:30-20:00

Jednodniówka robotnicza „Na Starunie”.

 

Kolportaż jednodniowej gazety robotniczej „Na Saturnie”. W gazecie liczne informacje nt. dawnego życia kopalni, rytmu dnia jej pracowników oraz wiele ciekawych historii związanych z kopalnią, infrastrukturą górniczą, osiedlami robotniczymi i dawną Czeladzią. Szczególne miejsce poświęcone będzie roli kobiet w kształtowaniu obrazu kolonii górniczych. 

 

11:30-17:00

Wycieczki po osiedlach robotniczych

 

Wycieczka z przewodnikiem, podczas której uczestnicy dowiedzą się jak mieszkali pracownicy kopalni  w  tzw. „osiedlach patronackich” , jak wyglądało życie rodzinne, sąsiedzkie, poznają szczegóły z codziennego życia  rodzin górniczych. Na przykładzie kobiet z „Saturna” dowiedzą sie jaka była rola kobiety w społeczności  kolonii górniczej i jak  ogromny wpływ miały one na warunki życia będące przedmiotem zazdrości pozostałych mieszkańców Czeladzi oraz jak budowały prestiż miejsca i dobrobyt swoich rodzin.

 

Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rezerwacji na jeden z dwu terminów.

I tura  11:30-14:00 (max 20  osób)

II tura 14:30-17:00 (max 20 osób)

rezerwacja telefoniczna lub e-mailem.

dane do kontaktu:

tel.:  32 263 88 00,  e-mail: elektrownia-galeria@o2.pl

Wycieczka rozpoczyna się pieszym spacerem z terenu Galerii Elektrownia, a później kontynuowana jest busem.

 

 

11:30-20:00

Zwiedzanie obiektu

 

Zwiedzanie obiektu byłej elektrowni kopalni „Saturn” z zabytkowymi maszynami i urządzeniami takimi jak m.in.: generator „Wanda”, przetwornice, pulpit sterowniczy i inne urządzenia.

 

12:00-14:00

„Uwijcie mi rózgę” – warsztaty plastyczne-bibułkarskie

 

„Uwijcie mi rózgę!” – warsztaty bibułkarskie.  Przy pomocy włoskiej krepiny, drewna, metalu oraz innych osobistych materiałów stworzymy własnoręcznie wykonany amulet.

Na warsztatach obecne jest odniesienie do folkloru Zagłębia. W duchu DIY uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć tradycyjnie kojarzone z rzemiosłem kobiecym makatki i rózgi.

 

Konieczność rezerwacji

rezerwacja:

e-mail:     warsztaty@zapytajmokoszy.pl

tel.:  32 263 88 00

e-mail:    elektrownia-galeria@o2.pl

 

14:30-15:00

Koncert Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej

 

Pomimo tego że Kopalnia „Saturn” już nie istnieje to Orkiestra gra nadal.

Wspaniała parada Czeladzkiej Orkiestry Dętej w oryginalnych górniczych mundurach.

 

14:30-18:00

Zabawy dla dzieci, trampolina, dmuchańce

 

 

14:30-18:00

MASZYNOLAND – industrialny plac zabaw

 

Maszynoland to zabawa dla każdego, dla dużych i małych, starszych i młodszych, to także zabawa dla całych rodzin. Zapraszamy do mobilnych stanowisk, które za pomocą prostych zabaw, ukażą uczestnikom m.in. pracę dźwigu, proces odwadniania kopalni, pozwolą poprowadzić magnetycznego górnika przez labirynt korytarzy. Zabawy te zapewnią dużo  pozytywnych wrażeń, a przy tym będą miały charakter edukacyjny i szkoleniowy.

 

15:00-15:30

Występ zespołu tanecznego Misz Masz.

 

Świetna zabawa z czeladzkim zespołem tanecznym Misz Masz. Wdzięk i gracja, piękno i poezja, to wszystko można będzie zobaczyć podczas pokazu.

 

15:00-17:00

Degustacja potraw kuchni robotniczej

 

Podczas Industriady miejscowy restaurator przywoła atmosferę tamtych lat i powrót w czasy gdy żywność traktowano z ogromnym szacunkiem. Degustacja potraw kuchni robotniczej

 

 

15.00-17.00

„Wyhaftuj się” – warsztaty plastyczne

 

„Wyhaftuj się” – warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie „Zapytaj Mokoszy” prezentowanej w Galerii Elektrownia podczas Industriady.

„Wyhaftuj się”  to projekt dokumentujący złość techniką hafu ręcznego na tkaninie. Działanie ma formę otwartą, odbywa się w formie spotkań przy stole.

 

Konieczność rezerwacji

rezerwacja:

e-mail:     warsztaty@zapytajmokoszy.pl

tel.: 32 263 88 00,

e-mail:    elektrownia-galeria@o2.pl

 

 

15:45-16:15

„Hip Hop na Saturnie” – koncert grupy dziecięcej

 

Grupa dzieci pod kierunkiem instruktora emisji głosu i ruchu scenicznego wyśpiewa repertuar w konwencji hip hop.

 

 

 

16:15-18:00

Industrialny pokaz mody teatru Gry i Ludzie

 

Pokaz mody w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie oparty na kostiumach zaprojektowanych przez studentów oraz kilku efektownych kostiumach teatralnych, nawiązujących do charakteru imprezy (np. stalowe kapelusze, suknie ze stelażem,elementy stalowe w ubraniu, duże fantazyjne suknie…)

Pokaz jest przygotowany bardzo dynamicznie i atrakcyjnie  dla widzów, każda postać ma  swoje wejście, charakter, a prezentowany kostium – swoje założenia i treść. Prezenterki mody występują na szczudłach co wzmacnia widowiskowość. Zwieńczeniem będzie finał, który jest niespodzianką. Pokazowi towarzyszyć będzie koncert muzyki elektronicznej na żywo specjalnie zaaranżowanej na to wydarzenie.

Po pokazie przewidziana jest sesja fotograficzna z modelkami w industrialnych plenerach kopalni Saturn

 

17:00-18:00

Koncert zespołu muzycznego  REGGAE MACHINE

 

REGGAE MACHNE – młody zespół lecz bardzo doświadczeni muzycy grający mocno energetyczną muzykę w typie ska i rocksteady z elementami reggae. Formacja  nieskrępowana żadną konwencją z otwartością formy i wieczną improwizacją.

 

18:00-20:00

Wernisaż wystawy „Zapytaj Mokoszy”

 

Projekt ekspozycji zaprasza odbiorców do poznania życiorysów ważnych kobiet Zagłębia Dąbrowskiego:

Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz-Czajki, Natalii Stypułkowskiej, Ewy Faryaszewskiej, Jadwigi Migowej, Anieli Urbanowicz z domu Reicher, Alicji Dorabialskiej, Stefanii Mieszkowskiej, Marii Szulcówny, Feliksy Kahl z Kindlerów, Pauliny Goncwol i wielu innych. Na wystawę składają się  dzieła malarskie, fotograficzne, graficzne, instalacje wykonane przez kobiety.  W programie wernisażu przewidziane jest oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z autorkami prac.

 

Skip to content