Wystawa „Z muralu na papier”

Wydarzenie zostało zakończone.

Wystawa ilustruje niezwykłą ewolucję malarzy z kręgu Street Artu, którzy rozpoczęli swoją karierę od spontanicznych, nieraz anonimowych akcji artystycznych na ulicach miast, a obecnie są cenionymi twórcami, których prace prezentowane są w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Eksponujemy prace czołowych artystów polskiej sceny sztuki miejskiej, takich jak m.in.  M-City/Mariusz Waras, Bezt/Mateusz Gapski, Sainer/Przemysław Blejzyk, Chazme718/Daniel Kaliński, Pener/Bartek Świątecki, SEPE/Michał Wręga. Większość prezentowanych twórców zrezygnowało z niegdysiejszej anonimowości, ale nadal utrzymują swoje pseudonimy jako swego rodzaju markę rozpoznawczą.

Kluczem doboru prac był papier – tradycyjny materiał, który przy wykorzystaniu różnych technik grafiki pozwolił twórcom na przejście z miejskich murów do przestrzeni galeryjnej. Mimo zmiany kontekstu, prace te nadal niosą ze sobą ducha ulicy, widocznego w ich stylu, technice i tematyce, są świadectwem nie tylko różnorodności malarskiej, ale także nieustającej ewolucji Street Artu jako formy artystycznej. Prace pochodzą z kolekcji Bartosza Szaleńca, pasjonata sztuki miejskiej, którego zainteresowanie ewoluowało od podziwiania i fotografowania murali do świadomego kolekcjonowania prac artystów z ulicznym rodowodem.

Wystawa „Z miejskich ścian na arkusze papieru” to nie tylko przegląd grafik, ale również wizualizacja artystycznej drogi, która prowadzi od spontanicznych, ulotnych wyrazów miejskiej sztuki do galeryjnych ścian. Zapraszamy do śledzenia tej fascynującej ewolucji.


Skip to content