Wernisaż wystawy malarstwa Anny Alicji Trochim „Skąd, dokąd i dlaczego?”
Wydarzenie zostało zakończone.
Anna Alicja Trochim urodziła się 1952 roku w Sokółce. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1977); aneksy z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego i struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego.
Była współzałożycielką Galerii Delfiny na Powiślu w Warszawie oraz warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Współorganizowała wiele akcji charytatywnych, m.in. aukcje na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, ogólnopolska aukcja „Żywioł” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Jej prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej (Warszawa), w Polskim Instytucie (Sztokholm), w Galerii Centoira (Buenos Aires), w Muzeum Sztuki w Wilnie, w Galerii Avenue Foch (Paryż), w Zachęcie (Warszawa), w Yvelines (Francja), w Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa), w Galerii Delfiny (Warszawa). Jest laureatką wielu nagród m.in.: na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego czy Talens Company Award, 2000, Grand Prix). Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu czy w zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.
Dla malarki pierwsze spotkanie ze sztuką to spotkanie z naturą. Jako dziecko zachwyciła się tęczą i ten zachwyt, ta fascynacja towarzyszy artystce do dziś. Inspirującą była również praca na roli, którą wykorzystywała do tworzenia „obrazów” ze wschodzących zbóż.
Anna Alicja Trochim to wybitna artystka związana z nurtem Geometrystów skupionych wokół osoby Bożeny Kowalskiej. Tworzy w nurcie abstrakcji geometrycznej i op-artu u malarki wywiedzionego z kapizmu. Wypracowała własną technikę fakturowania dzięki której powstają linie przenikających się, sprawiających wrażenie ruchu wysmakowanych barw i struktur . Obrazy są swoistą interpretacją światła i przestrzeni, wprowadzają widza w hipnotyzujący zachwyt nad wszechogarniającym pięknem.
Na wernisaż zapraszamy w czwartek, 5 października o godz. 18.00.