16 maja br. w GSW Elektrownia odbył się wernisaż wystawy „Z muralu na papier” będącej prezentacją grafiki sztuki  z nurtu  Street Artu z kolekcji Bartosza Szaleńca. Otwierając wystawę kierownik Galerii Jan Powałka powitał zaproszonych Gości, wśród których byli Burmistrz Miasta Czeladzi Zbigniew Szaleniec, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Andrzej Mentel,  a także delegacja polityków partnerskiego Miasta Czeladzi – Auby z  regionu Nord-Pas-de-Calais we Francji.

Bartosz Szaleniec jest pasjonatem sztuki miejskiej, a jego zainteresowanie ewoluowało od podziwiania i fotografowania murali do świadomego kolekcjonowania prac artystów z ulicznym rodowodem. Otwierając wystawę  mówił o swojej fascynacji różnorodnością sztuki Street Artu, która zaczęła owocować zbieraniem specjalnych, krótkich (i stąd wartościowych) kolekcji limitowanych. „Kluczem do doboru grafik prezentowanych na tej wystawie jest moja fascynacja ich różnorodnością artystyczną i techniczną, znaczenie odegrało także polskie pochodzenie autorów.” – opowiadał. „Prace te – wykonane w rozmaitych technikach graficznych – hipnotyzują oglądającego. Każda z nich zmusza do  przystanięcia i przyjrzenia się jej dłużej, co oznacza, że znakomita i świeża jest tutaj nie tylko technika.” – dopowiedział Jan Powałka.

Ekspozycja, którą zobaczymy w GSW Elektrownia, ilustruje niezwykłą ewolucję twórczości malarzy z tego kręgu –  rozpoczęli oni swoją karierę od spontanicznych, nieraz anonimowych akcji artystycznych na ulicach miast, a obecnie są cenionymi twórcami, których prace prezentowane są w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Wyeksponowane zostały prace czołowych artystów polskiej sceny sztuki miejskiej, takich, jak m.in.  M-City/Mariusz Waras, Bezt/Mateusz Gapski, Sainer/Przemysław Blejzyk, Chazme718/Daniel Kaliński, Pener/Bartek Świątecki, Proembrion/Krzysztof Syruć, SEPE/Michał Wręga. Większość prezentowanych twórców zrezygnowało z niegdysiejszej anonimowości, ale nadal utrzymują swoje pseudonimy jako swego rodzaju markę rozpoznawczą. Mimo zmiany kontekstu, prace twórców Street Artu nadal niosą ze sobą ducha ulicy, widocznego w ich stylu, technice i tematyce, są świadectwem nie tylko różnorodności malarskiej, ale także nieustającej ewolucji nurtu  jako formy artystycznej.

Wystawa „Z muralu na papier” to nie tylko przegląd grafik, ale również wizualizacja artystycznej drogi, która prowadzi od spontanicznych, ulotnych wyrazów miejskiej sztuki do galeryjnych ścian. Zapraszamy do śledzenia tej fascynującej ewolucji.

Ekspozycję można będzie oglądać do 16 czerwca br.

 

Skip to content