9 maja br. otwarliśmy w GSW Elektrownia wystawę prac Hanny Wojdały-Markowskiej zatytułowaną „Zapisane w strukturach – kontynuacja. Obrazy i tkaniny z lat 2012-2024.”

Artystka jest profesorem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową, a także autorskim projektowaniem ubioru. Otrzymała kilkanaście medali, nagród i wyróżnień. Prezentowała prace na ponad dwustu wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Znajdziemy je m.in. w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Miasta Gdyni, Biur Wystaw Artystycznych w Kielcach, Rzeszowie i Olkuszu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz w zbiorach prywatnych.

Oglądanie jej prac stwarza wrażenie, że artystka nie zna ograniczeń w różnorodności użytych materiałów. W jej pracach spotykają się i splatają takie elementy jak sznurki, druty, papierki, fragmenty druków reklamowych, najprzeróżniejsze materiały krawieckie, ścinki i kartki z notatników, perforowane kartoniki i wiele innych złożonych, splecionych, skręconych, naklejonych w każdy możliwy sposób materiał. Wszystko to skomponowane jest z niezwykłą dyscypliną, która nadaje całości wysmakowany kształt.

„W mojej twórczości wszystko zaczęło się od tkaniny: od splotów nierównomiernych powierzchni tkackich, przenikających się materii, w których odkryłam możliwości budowania moich obrazów.” – mówiła podczas wernisażu artystka. „Szukam różnych inspiracji. Znajduję je w otaczającym nas świecie, ale także w sztukach odległych, zamorskich kulturach, czy nawet prehistorii” – zakończyła.

Wystawę można będzie oglądać do 14 czerwca br.

Skip to content