25 kwietnia br. mieliśmy przyjemność otworzyć w GSW Elektrownia wystawę prac Katarzyny Korus zatytułowaną ASTROLABIUM. Ten niezwykły wieczór otworzył koncert smyczkowy muzyki klasycznej i filmowej na skrzypce i wiolonczelę w wykonaniu duetu Moniki Kampy i Aleksandry Front, artystek Filharmonii Zabrzańskiej.

Jan Powałka – Kierownik Galerii powitał zaproszonych gości, a wśród nich Małgorzatę Skibę – Zastępcę Burmistrza Czeladzi ds. komunalnych oraz Andrzeja Mentla – Zastępcę Burmistrza Czeladzi ds. społecznych.

Następnie – wraz z prof. Janem Tutajem, Prodziekanem Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie – przybliżyli artystyczną sylwetkę autorki wystawy. Pani Katarzyna ukończyła Szkołę Sztuk Wizualnych w Katowicach oraz Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z malarstwa obroniła w 2000 r. w pracowni profesor Jolanty Winiszewskiej. Grafikę praktykowała w pracowni profesora Ryszarda Osadczego. Po ukończeniu Chelsea College of Art and Design z powodzeniem zajęła się projektowaniem wnętrz. Jej mottem przez ponad 30 lat w projektowaniu jest „tworzenie funkcjonalnego piękna”. Swoje prace malarskie oraz konceptualne wystawiała na ponad dziewięćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, a także na wystawach zbiorowych wraz z twórczością Igora Mitoraja, Salvadora Dali, Tomasza Sętowskiego, Zdzisława Beksińskiego. Współpracuje z Galeriami w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – w Wielkiej Brytanii, RPA, Francji, Norwegii, USA, Włoszech. Obecnie artystka maluje obrazy, podejmuje działania performatywne, konceptualne, projektuje wnętrza i przedmioty. Jej prace malarskie to różnorodność form, technik, żywotność kolorów, złocenia, symbolika, zastosowanie kamieni szlachetnych, autorskich elementów szklanych, reliefów oraz form przestrzennych również nowych mediów, które inkluzywnie spaja. Idea wzajemnej partycypacji sztuk usytuowana jest w centrum jej twórczości, którą opisuje jako transmedialną.

Warto podkreślić, że w ostatnich latach Katarzyna Korus działa również jako marszandka, promotorka twórczości innych artystów oraz kuratorka wystaw i projektów artystycznych. Jest pomysłodawczynią Projektu Artystycznego 7 Zmysłów/7 Senses – immersyjnej wystawy zbiorowej łączącej wszystkie rodzaje sztuki. Stworzyła Fundację Helisa, która stała się międzynarodową platformą dla wspólnych artystycznych działań oraz promocji innych twórców. W roku 2020 otwierała, a później prowadziła przez kilka lat Tichauer Art Gallery w zabytkowym Browarze Obywatelskim w Tychach. Jest autorką koncepcji Projektu Beksiński na Śląsku organizowanego wraz z Fundacją Beksiński oraz Muzeum Historycznym w Sanoku. Współpracuje od lat z Jagą Hupało współtworząc warszawską odsłonę Nocy Muzeów w pracowniach tej ostatniej oraz jej szerokie działania artystyczne w Ostoi Sztuki oraz Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Nieszablonowym projektem – zrealizowanym na przestrzeni 2000 m2 – była MANUFAKTURA RZEŹBY, która zgromadziła m.in. prace takich artystów jak Wojciech Siudmak, Igor Mitoraj, Salvador Dali, Tomasz Sętowski, Bogusław Lustyk, Artur Szołdra, Tomasz Koclęga, Martha Mulawa. W latach 2020-2023 artystka zrealizowała wykonawczo ponad 30 wystaw, z czego 11 wielkopowierzchniowych (od 1000 m2 do 2000 m2) oraz 6 międzynarodowych. W ciągu pracy kuratorskiej koordynowała projekty wystawiennicze od momentu koncepcji przez po efekt końcowy. Koordynowała również programy towarzyszące wystawom. Od lat pracuje artystycznie z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, które – jak to określa – „uwalniając emocje przez sztukę mają na uwadze najważniejszą ludzką podróż – tę w głąb siebie. Jako specjalista terapii pedagogicznej stosuje autorskie metody artystyczne.

Katarzyna Korus wspominała w swoim wystąpieniu o tytułowym astrolabium – to starożytny przyrząd astronomiczny używany w nawigacji, co ciekawe kształtem przypominający serce. Do takiej właśnie podróży pośród swoich różnorodnych tematycznie i stylistycznie prac zachęcała widzów.

Wystawa ASTROLABIUM prezentuje przekrój działań twórczych artystki, w których podąża ona za własną intuicją. Jednocześnie otwarcie na nowe technologie nie pozwala jej zamykać się w tradycyjnym malarstwie, które także jest jej bliskie. Znajdziemy tutaj prace odwołujące się do symbolizmu oraz pop-artu czy space artu. Pracom towarzyszą niezwykłe efekty wizualne powstałe dzięki użyciu mappingu.

Twórczość Katarzyny Korus, którą zobaczymy w GSW Elektrownia jest różnorodnością form i technik znakomicie zintegrowanych. To właśnie ideę partycypacji sztuk znajdziemy – nomen omen – w sercu twórczości artystki.

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia do 6 czerwca br.

Skip to content