Od 9 maja br. w zapraszamy na wystawę prac Hanny Wojdały – Markowskiej pt. ”Zapisane w strukturach – kontynuacja. Obrazy i tkaniny z lat 2012-2024.”
Artystka urodziła się w 1964 r. w Radomiu.W latach 1984 – 1990 studiowała na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego).
W 1990 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego. W 1998 r. uzyskała doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2007 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Od 1996 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, od 2007 r. na stanowisku prof. uczelni.
W latach 2009 – 2016 pełniła funkcję kierownika Katedry Struktur Przestrzennych i Teorii Sztuki, od 2017 do 2020 kierownika Katedry Wzornictwa, obecnie kierownika Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru.
W 2018 r. prowadziła zajęcia i wykłady w ramach współpracy Polish – Chinese Education Investment w Modern International Art and Design Academy of Chongqing oraz w Faculty of Art and Design University in Zhengzhou w Chinach. W latach 2017 – 2019 prowadziła zajęcia ramach Programu Erasmus+ w Textile and Clothing Department, Lapin Yliopisto University of Lapland, Rovaniemi w Finlandii oraz w Ecole Europeenne Superieure d’art de Bretagne w Brest we Francji.
Uprawia twórczość w zakresie: malarstwa, tkaniny unikatowej, autorskiego ubioru. Za swoje realizacje otrzymała kilkanaście medali, nagród i wyróżnień.
Prezentowała prace na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
W 2021 r. otrzymała półroczne Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury realizując temat: „Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej a współczesna interpretacja”.
Prace w zbiorach (m. in.) Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Miasta Gdyni, Biur Wystaw Artystycznych w Kielcach, Rzeszowie i Olkuszu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz w zbiorach prywatnych.
„W mojej twórczości wszystko zaczęło się od tkaniny: od splotów, nierównomiernych powierzchni tkackich, przenikających się materii, w których odkryłam niekończące się możliwości budowania moich obrazów.” – opowiada Hanna Wojdała – Markowska. Tkaninę łączy z malarstwem, a inspiracji w tworzeniu tych niezwykłych struktur malarskich i tkackich dostarcza jej przede wszystkim otaczający świat. Skrawki materiału, strony kolorowych czasopism, końcówki szpulek nici, strzępki wełny, sznurek – wszystko to autorka wykorzystuje do tworzenia kompozycji zarówno wielkoformatowych, jak i miniatur. Inspirują ją również same tkaniny, w tym te sprzed stuleci – polskie pasy kontuszowe, arrasy czy gobeliny.
W spotkaniu z obrazami Hanny Wojdały – Markowskiej uderza niepowtarzalna siła koloru, sugestywna indywidualność zestawień barwnych nieczęsto spotykana w pracach innych artystów. Zarazem imponująca swoboda w posługiwaniu się warsztatem malarskim oraz inwencja i gotowość improwizacji przekładają się na wizualną i intelektualną atrakcyjność tych niezwykłych obiektów artystycznych.
„Szukam różnych inspiracji. Znajduję je w całym otaczającym nas świecie, ale także w sztukach odległych, zamorskich kultur, czy nawet w prehistorii. Czerpię z zewnętrznej urody znaków, ornamentów, rytmu, barwnych powidoków, struktur organicznych” – zauważa artystka.
Wystawę będzie można oglądać do 14 czerwca br. Na wernisaż Galeria zaprasza w czwartek, 9 maja o godz. 18.00.