Czwartkowy wieczór w Galerii Elektrownia przerodził się w podróż przez duńskie wyspy, Kopenhagę, Jutlandię aż do Billund, gdzie położony jest jeden z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie – LEGOLAND.

Wszystko zaczęło się jednak od znanego motywu muzycznego – z serii duńskich komedii kryminalnych o trzech złodziejach-nieudacznikach – Gangu Olsena. Przy takim to akompaniamencie do Sali Konferencyjnej wszedł w skocznych, charakterystycznych podskokach jeden z członków Gangu – Benny Frandsen. Rozpytał publiczność czy nie widziała jego kolegów Egona i Kjelda, po czym gdy zorientował się że to nie film, lecz prezentacja turystyczno-kulturowa, skonsternowany skrył się za biurkiem. Dalszą część wieczory podróżniczego poprowadził Marek Czekajski – autor spotkań o Bałkanach, Dubaju, Cyprze czy Rumunii.

Wydarzenie pod tytułem „W kraju Andersena, klocków LEGO i Tuborga – duński wymiar kultury” to już 8. prelekcja Pana Marka, a z kolei jedenasta od samego początku, bowiem już trzy do tej pory przedstawił zaprzyjaźniony z Galerią – Tomasz Makosz.

Fotopodróżowanie zaczęło się od duńskiej wyspy Bornholm słynącej miedzy innymi z biało-czarnych wiatraków, wędzarni śledzia czy niezwykle urokliwych nadmorskich klifów. Następnie prelegent przedstawił serię zdjęć z przejazdu słynnymi, długimi mostami: Lillebæltsbroen i Storebæltsbroen, aby dotrzeć nimi do Zelandii, na której położona jest stolica – Kopenhaga. Żarty, anegdoty, ciekawostki czy inne drobne historie mocno uplastyczniły pokaz slajdów o Kopenhadze. Po opuszczeniu stolicy podróż przebiegała ponownie przez duńskie mosty, wyspę Fionię aż do Jutlandii, w której położony jest znany chyba wszystkim na świecie – park rozrywki wraz z miniaturowymi budowlami z klocków – LEGOLAND.

Po zakończonym pokazie prelegent zaprosił już tradycyjnie na poczęstunek, który tego wieczoru oczywiście był przygotowany na smak i modłę kuchni duńskiej.

Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania turystyczno-kulturowe.

Skip to content