14 marca br. –  z udziałem licznie zgromadzonych artystów – otwarta została wystawa Grupy Kastalia zatytułowana „Podróż do świata malarstwa”.

Biorą w niej udział:

Urszula Figiel,

Sandra Gawlik,

Bożena Gawlikowicz,

Jan Jagoda,

Agnieszka Kłyk,

Aleksandra Kłyk-Żukowska,

Monika Madejczyk,

Anna Radwańska,

Anna Maria Rusinek,

Iwona Simka-Surma,

Jacek Szaleniec,

Agata Szymaniec,

Ewa Szymańska-Sułkowska,

Krystian Teperski,

Barbara Zientara-Chmiel,

Jan Powałka, kierownik Galerii przedstawił zaproszonych Gości, wśród których byli Jadwiga Mikunda, Dyrektor  Domu Kultury Sokolnia w Imielinie otaczającego opieką  działalność Grupy oraz Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladź.

Iwona Simka-Surma, pomysłodawczyni i kurator wystawy, a jednocześnie opiekunka Grupy od strony artystycznej i organizacyjnej, w swoim wystąpieniu opowiadała o działalności kolektywu, który obecnie liczy 22 członków. Cyklicznie co dwa lata Dom Kultury Sokolnia w Imielnie organizuje kilkudniowe pobyty twórcze w urokliwych miejscowościach na terenie Polski. Co dwa lata organizowana jest też wspólna wystawa malarstwa członków grupy pod nazwą „Świeżo malowane”.  Od 2020 r. obrazy malarzy Kastalii prezentowane są nie tylko w rodzimym Imielinie, ale również w innych miastach Polski i poza jej granicami – m.in. w Bieruniu, Chorzowie, Budapeszcie, Gyor. Na czeladzkiej wystawie zaprezentowano 59 prac, autorstwa 15 artystów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Zarówno tematyka, jak i formaty obrazów nie zostały tutaj narzucone przez kuratora, dzięki czemu na wystawie zobaczymy siłę twórczej malarskiej różnorodności.

Głos zabrała też Urszula Fogiel, artystka i pomysłodawczyni  powstania Grupy Kastalia. Wskazała na początki działającego 15-lat kolektywu, a potem regularne uczestniczenie  skupionych wokół niego artystów w licznych plenerach oraz wystawach w Polsce i za granicą.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec w swoim wystąpieniu wyraził swoje uznanie dla twórczości pokazywanych na wystawie swoje prace twórców. Zwrócił też uwagę na nieustannie rosnącą rozpoznawalność i renomę Galerii Elektrownia w ogólnopolskim pejzażu instytucji wystawienniczych.

Wystawę będzie można oglądać do 18 kwietnia br.

Skip to content