18 stycznia br. w GSW Elektrownia otwarta została wystawa prac Anny Pietruś-Bral pt. „Malarstwo na granicy jawy i snu”. Autorka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni oraz Wydziału Grafiki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, malarstwem oraz edukacją artystyczną dzieci. Należy do grupy artystów działającą pod  nazwą „Fuzja wyobraźni”. Prowadzi też własną pracownię malarską.

W swoich obrazach kreuje świat z pogranicza jawy i snu, często mroczny, przepełniony atmosferą pustki  i tajemnicy. Świat realny przenika się tutaj ze światem wyobraźni i snu. Podczas wernisażu artystka opowiadała o inspiracjach swojej twórczości, którym są malarstwo romantyzmu z I pol. XIX w.  świat magii, symboli, zabobonów, kultury ludowej, przepowiedni oraz świat kobiet wykluczonych przez społeczność, często uważanych za czarownice. Szczególne miejsce znajduje też tutaj mitologia nordycka i celtycka, a także muzyka  Nicka Cave’a , zespołów takich, jak The Cure, Solstafir czy Eivor. Przyznała też , że lubi tworzyć z dala od cywilizacji, w miejscach odludnych wypełnionych spokojem i ciszą. „Malarstwo jest dla mnie formą terapii” – zakończyła.

W GSW Elektrownia Anna Pietruś-Bral po raz pierwszy pokazywała  swoje prace w na wystawach zbiorowych członków kolektywu Ciemna Strona Sztuki. Będzie je można też znowu zobaczyć na czerwcowej prezentacji tej grupy w Galerii.

Kuratorem ekspozycji jest Sławomir Biały. Będzie można ją oglądać do 29 lutego br.

Skip to content