11 stycznia 2024 r. otwarta została w Galerii wystawa prac prof. Czesława Dźwigaja pt. „Dyskretna Triada Myśli”.

 

 

Otwierając wieczór Pani Anna Miga, jej kurator, zarysowała sylwetkę artysty, przedstawiła też swoistą egzegezę wystawy. Autor jest profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz kierownikiem Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberoku (Słowacja). W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, 83 pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II i rozsianych po całym świecie, około 600 medali, ponad 55 spiżowych port, a także szereg całościowych realizacji wnętrz sakralnych, polichromii i witraży. Jest także autorem kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, ponad czterdziestu monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad stu witraży oraz licznych małych form rzeźbiarskich, ponad sześciuset medali i plakiet. Jest również twórcą realizacji rzeźbiarskich takich, jak Epitafium C.K. Norwida w Katedrze na Wawelu, płaskorzeźby Dawid w Betlejem.

 

 

Czesław Dźwigaj brał udział w setkach wystaw zbiorowych, ma za sobą kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Jest jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy, znany przede wszystkim z monumentalnych pomnikowych realizacji. Wiele prac jego autorstwa znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz w zbiorach koneserów sztuki. „Twórczość Czesława Dźwigaja zanurzona jest w poezji, którą przetwarza on w tworzywo plastyczne” – zauważyła kuratorka wystawy.

 

Ciekawostką jest, że jego cykl dziewięciu, wykonanych w brązie pokaźnych rzeźb „Via Sancta” był eksponowany kilka lat temu (2016 r.) na czeladzkim Rynku a jedną z spośród tych rzeźb – postać Jana Pawła II – wciąż możemy oglądać przy głównym wejściu do kościoła p.w św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

 

Prof. Czesław Dźwigaj, dziękując za zaproszenie do Galerii Elektrownia, podkreślił m.in. rosnącą świadomość istnienia tego miejsca i jego prestiżu w środowisku artystycznym w całym kraju.

 

 

Otwarcie ekspozycji uświetnił koncert Wojciecha Rejdycha, saksofonisty jazzowego, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

 

 

Na wystawie „Dyskretna Triada Myśli” zobaczymy oblicze artysty, jakiego nie znaliśmy. Ten – postrzegany jako autor wielkich form rzeźbiarskich – twórca prezentuje ekspozycję niemalże kameralną, nieprzytłaczającą swoim rozmiarem, przeciwnie – zadziwiającą spokojną tonacją, intymnością i równocześnie warsztatową maestrią. Prezentowany jest zbiór stu litografii, kilkanaście obiektów spiżowej małej formy rzeźbiarskiej, cykl akwarelogwaszy. Koncepcję jej całości definiuje wiersz Czesława Dźwigaja „Dyskretna triada myśli” z tomu „Póki się istni” (2020) prezentowany również na ekspozycji. Swoją premierę miała ona w sierpniu 2023 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. W Czeladzi – gdzie odbywa się jej druga ogólnopolska odsłona – można będzie ją oglądać do 29 lutego 2024 r.

 

 

Skip to content