W czwartek 6 października br.  w GSW Elektrownia otwarta została wystawa malarstwa Anny Alicji Trochim zatytułowana SKĄD, DOKĄD I DLACZEGO?

Otwierając ekspozycję Jan Powałka, Kierownik Galerii powitał artystkę oraz zaproszonych Gości, a wśród nich kuratorów wystawy: Różę Wroniszewską i Sławomira Białego.

Anna Alicja Trochim wspomniała o znaczeniu głębokich i ważnych relacji  międzyludzkich, a także światła – pojętego zarówno dosłownie, jak i metaforycznie – w procesie tworzenia. O dobrej, empatycznej energii, która może być siłą sprawczą zarówno artystycznej ekspresji, jak i  sposobu istnienia każdego z nas.

Artystka  jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Jest również laureatką wielu wyróżnień artystycznych, współorganizatorką licznych akcji charytatywnych, a także współzałożycielką Galerii Delfiny w Warszawie oraz warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Swoje prace prezentowała na ponad 40-tu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Argentynie, Szwecji i na Litwie. Obrazy jej autorstwa znajdziemy w  wielu prestiżowych kolekcjach muzealnych m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej (Warszawa), w Polskim Instytucie  (Sztokholm), w Galerii Centoira (Buenos Aires), w Muzeum Sztuki w Wilnie, w Galerii Avenue Foch (Paryż), w Zachęcie (Warszawa), w Yvelines (Francja), w Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa), czy w Galerii Delfiny (Warszawa). Jest związana jest z nurtem geometrystów skupionych wokół osoby Bożeny Kowalskiej. Krytycy sztuki zgodnie wskazują na prymarną cechą jej oryginalnego stylu, jakim jest  odważne wykorzystanie intensywnych barw przy jednoczesnym czerpaniu  inspiracji z otaczającej natury.

W GSW Elektrownia zobaczymy kilkadziesiąt obrazów artystki – powstałych zarówno w ciągu ostatnich kilku lat, jak i te dawniejsze. Wszystkie prace  –  wykonane w estetyce abstrakcji geometrycznej i op – artu – znakomicie korespondują z postindustrialną przestrzenią wystawienniczą Galerii. Stanowią niepowtarzalną autorską interpretację percepcji światła i przestrzeni.

„W mojej geometrii istotą obrazu jest tajemnica światła (…). Sztuką jest patrzeć, widzieć i zobaczyć, słyszeć, odczuwać piękno, dobro i sens, być człowiekiem. Ponadczasowość to światłość, stamtąd przychodzimy, podziwiamy, przeżywamy i odchodzimy.”- mówiła o swojej twórczości malarka.

„Sztuka Anny Alicji Trochim jest zaproszeniem do wszechogarniającego piękna” –   spuentowała Róża Wroniszewska.

Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada br.

Skip to content