Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej | 22-23.09.2023 r. | Katowice – Czeladź

Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej, które już 22 i 23 września br. odbędzie się w Katowicach i Czeladzi.

– Chcemy ponownie zwrócić uwagę na to, jak wielki potencjał kryje się w dziedzictwie przemysłowym, które nie musi być zawadą, lecz wielką szansę dla miast i regionów – ideę Forum tłumaczy Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej to interdyscyplinarny projekt z zakresu upowszechnienia nowoczesnych form przekazu kulturowego z obszaru przemysłu kreatywnego, w tym ochrony i promowania dziedzictwa kultury przemysłowej jako elementu budowania marki miasta, regionu, państwa oraz kształtowania polskiej i europejskiej polityki turystki kulturowej.

Le Corbusier w Karcie Ateńskiej pisał, że „[…] dzieła materialne (zaprojektowane lub zbudowane) nadają miastu osobowość, […] są cennymi świadkami przeszłości, szanowanymi za ich wartość historyczną i uczuciową, […] są częścią dziedzictwa ludzkości”. Tym samym przy planowaniu rozwoju miast i regionu należy w sposób szczególny podchodzić także do dziedzictwa kultury przemysłowej, która na Śląsku stanowi nadrzędny element krajobrazu wpisującego się w turystykę kulturową, w tym ze Szlakiem Zabytków Techniki.

Konieczna jest ciągła dyskusja na temat rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i zaproponowania im nowych funkcji publiczno-kulturowo-handlowych, które nie tylko urozmaicą krajobraz, ale wzbogacą infrastrukturę kulturową, co bezpośrednio przełoży się na działalność gospodarczą.

Program Forum:

22.09 | Instytut im. Wojciecha Korfantego | ul. Teatralna 4, Katowice

10.00 – 16.00 Ogólnopolska KONFERENCJA Dziedzictwo. Z przeszłością w przyszłość

Moderator: prof. Irma Kozina. Prelegenci: prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak (Politechnika Śląska oraz Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej); Iga Herok-Turska (Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej); dr Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska); Marcin Gawryszczak (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), Robert Kola (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Toruniu).

23.09 | Katowice-Kostucha

10.00 LUNCH NA HAŁDZIE – wycieczka miejska

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@instytutkorfantego.pl

23.09 | Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” | ul. Dehnelów 45, Czeladź

18.00 Koncert BRZOSKA KOLEKTYW

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@instytutkorfantego.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Wydarzenie zbiega się w czasie ze zmianą nazwy Instytutu i będzie pierwszym wydarzeniem pod nowym szyldem Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Patroni medialni: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, ŚLĄZAG

Skip to content