W sobotę 2 września odbył się na terenach byłej kopalni „Saturn” Zlot Pojazdów Minionej Epoki. Wydarzenie, którego współorganizatorami były Miasto Czeladź oraz Powiat Będziński przyciągnęło ponad 500 osób.

Już od godziny 9:00 na parkingach między Galerią Sztuki Współczesnej Elektrownia, Mediateką i Cechownią ustawiały się Fiaty 125p, Fiaty 126p, Syreny, Wartburgi, Mini, Volkswageny „garbusy”, Volvo i wiele innych marek samochodów.

Zlot automobili stał się jednocześnie festynem rodzinnym, bowiem wielu uczestników przyjechało z własnymi rodzinami, także z dziećmi i młodzieżą, która z pewnością za jakiś czas odziedziczy pasję do starych aut po rodzicach czy dziadkach.

Sobotni zlot oczywiście przyciągnął nie tylko miłośników motoryzacji, ale także wszystkich którzy chcieli sentymentalnie wrócić do II połowy XX wieku. Można było zatem usłyszeć słowa zachwytu i podziwu czy też wspomnienia byłych posiadaczy „maluszka” lub „dużego Fiata” z wyjazdów do lasu czy na wakacje.

Oficjalnego zamknięcia zlotu dokonali Jan Powałka – Kierownik Galerii Elektrownia i jednocześnie Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego oraz Marcin Gadecki – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czeladzi w imieniu Burmistrza Miasta Czeladź Zbigniewa Szaleńca. Podziękowali organizatorom Zlotu za przygotowanie kolejnej edycji a wszystkim uczestnikom życzyli szerokiej drogi i udanych kolejnych zlotów, bowiem czekały na nich jeszcze dwa etapy – w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej.

Skip to content