14. edycja INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki miała swój start w Czeladzi. W tym roku stanowiła ona ważny punkt oficjalnej uroczystości rozpoczęcia Święta Szlaku Zabytków Techniki na terenie województwa śląskiego, którego dokonali Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla wraz z Burmistrzem Miasta Czeladź Zbigniewem Szaleńcem. Wszyscy organizatorzy zadbali o staranie dobrany program artystyczny i edukacyjny. Wydarzenie zainaugurowało uroczyste otwarcie nowoczesnej Mediateki, oddziału MBP w Czeladzi. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły „Czesław Śpiewa” oraz Winyl Band. W trakcie dnia Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec wraz Dyrektor Muzeum Saturn Iwoną Szaleniec oraz zaproszonymi Gośćmi – w uroczystej asyście Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej – dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi otwierając imponująco zrewitalizowaną Cechownię byłej KWK Saturn (w przyszłości Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego). Licznie przybyli mieszkańcy Czeladzi mieli okazję do zwiedzania z przewodnikiem zrewitalizowanej Cechowni wraz z atrakcjami przygotowanymi wewnątrz obiektu (film o rewitalizacji budynku, makiety: kolejowa oraz starej dzielnicy Czeladzi-Piaski). Wszyscy uczestnicy mieli też okazję zobaczyć imponującą panoramę Czeladzi rozciągającą się z wieży zegarowej Cechowni, Mediatekę oraz podziwiać architektoniczne walory GSW Elektrownia.

Na ten wyjątkowy dzień wszystkie trzy obiekty, funkcjonujące na terenach pokopalnianych, przygotowały specjalny program dedykowany wszystkim uczestnikom Święta. Na tłumnie przybyłych gości czekały atrakcje przygotowane przez różne instytucje miejskie. Wśród atrakcji zorganizowanych przez Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej MOPS w Czeladzi można było zobaczyć: prezentację prac członków Klubu Seniora „WRZOS”, warsztaty taneczne, zajęcia sportowe. Z kolei Miejska Bibliotek Publiczna w Czeladzi przygotowała na zewnątrz i wewnątrz Mediateki między innymi: „Pociąg do książek”, czyli podróż kopalnianym wagonikiem dookoła Polski; zabawy z wykorzystaniem okularów 3D VR; gry planszowe z motywem industrialnym; warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Co można zrobić z węgla”, czyli teoria i praktyka wykonywania kosmetyków, barwników, biżuterii, a nawet… nawozów do rośli czy też „Przygody bryłki węgla” – tworzenie z dziećmi teatrzyku kamishibai.

GSW Elektrownia zaprosiła gości do aktywnego uczestnictwa między innymi w plenerowych Paradach Steampunku (happening i pokaz efektownych maszyn w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic), atrakcje organizowane przez Teatr Jednej Miny z Krakowa – plenerowy spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto” oraz bazę gier podwórkowych takich jak: kapsle, gumy i zawody w skakaniu, modelowanie balonów w postindustrialne kształty. Swoich licznych i oddanych uczestników zgromadziły – jak co roku – warsztaty plastyczne „INDUCity” prowadzone przez Iwonę Olszówkę i Kamilę Kozieł. Zobaczyliśmy – stworzone przez dzieci z kartonów – mini miasteczka z muzeami, teatrami i zabytkami. Tradycyjnie już oblegane przez chętnych były też warsztaty robotyki LEGO prowadzone przez Tomasza Pernala. Ponadto w Galerii Elektrownia można było oglądać dwie wystawy: „Proste pragnienia” – malarstwo Piotra Kossakowskiego oraz malarstwo Michała i Krzysztofa Powałków. W międzyczasie na parkingu przy CUSiAL MOPS mogliśmy podziwiać spektakularny zlot niezawodnego Towarzystwa Motocyklowego Volni.

Widowiskowym, zapadającym w pamięć widzów, zwieńczeniem tegorocznej INDUSTRIADY w Czeladzi stał się spektakl „Don Kichot” na podstawie powieści M. Cervantesa w wykonaniu Teatru HoM z Tychów. Zobaczyliśmy monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – zjawiskowe, ekspresyjne aktorstwo, pozostającą w pamięci scenografię, gigantyczne machiny, a wszystko to w iście ognistej i znakomitej oprawie muzyki flamenco wykonywanej na żywo przez Michała Czachowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych gitarzystów tego gatunku w naszym kraju.

Skip to content