11 maja br. w GSW Elektrownia odbył się wernisaż wystawy malarstwa Piotra Kossakowskiego zatytułowanej „Proste pragnienia”. Na początku Kierownik GSW Elektrownia Jan Powałka  przybliżył sylwetkę artysty, który zajmuje się malowaniem i projektowaniem plakatu. Jest absolwentem ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, a dyplom dodatkowy w Pracowni prof. Romana Kalarusa. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego, jest też laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień krajowych  i zagranicznych. W swoim dorobku ma 19 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Piotr Kossakowski, jest czeladzianinem, a obecnie, jako profesor uczelni, prowadzi autorską Pracownię działań rysunkowych w katowickiej ASP. Otwierając wystawę wspomniał, że składają się na nią trzy cykle prac, część z nich zainspirowana jest znakami istniejącymi w przestrzeni miejskiej (np. graffiti), które artysta uważnie obserwuje, dokumentuje, a potem przekłada na swój język malarski. Nawiązując do tytułu wystawy wskazał, że  prace dotyczą w sposób istotny relacji międzyludzkich – nawiązują do nich  tytułowe „Proste pragnienia” czy „Problemy z czułością”. 

Wspomniał o swoich początkowych wątpliwościach dotyczących tego, w jaki sposób  obrazy  zaistnieją – w będącej wyzwaniem –  poindustrialnej przestrzeni Galerii. „Jednak końcowy efekt okazał się satysfakcjonujący i  intrygujący”  – zauważył, czemu entuzjastycznie przytaknęli licznie zgromadzeni goście, a wśród nich kadra akademicka i studenci z macierzystej uczelni.

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia do 17 czerwca br.

Skip to content