W czwartek, 13 kwietnia br. w Galerii Elektrownia miało miejsce spotkanie podróżnicze zatytułowane „You pen, pen, czyli Afryka w kolorze Erytrei”, które przygotował i poprowadził p. Tomasz Makosz. To już szóste z rzędu spotkanie podróżnicze, które w interdyscyplinarny sposób łączy turystykę, kulturę, sztukę fotografowania i historię omawianych miejsc.

Erytrea, jako byłe terytorium imperium osmańskiego, jest jednym z ostatnich afrykańskich państw, które jeszcze stosunkowo niedawno było kolonią włoską. Jest to jedno z najbardziej „nieturystycznych” i trudno dostępnych państw Afryki, dlatego niewiele osób je identyfikuje, a tym bardziej odwiedza. Turystyka jest tutaj niezestandaryzowana, oparta bowiem wyłącznie o specyficzne cele osób wizytujących ten kraj.

Wieczór był wypełniony barwnymi opowieściami o niemal w ogóle nieznanym nam kraju – kulturze, religii, obyczajach, polityce, kolejnictwie i wielu innych frapujących i egzotycznych dla Europejczyka wymiarach życia codziennego i publicznego. Do tego wszystkiego osobiste doświadczenie podróży i wrażenia Prowadzącego były naprawdę bezcenne.

Zobaczyliśmy zatem jak wygląda stolica – Asmara, ale także inne miasta jak Massawa. Poznaliśmy piękno natury, gór, wyżyn, niezwykłego krajobrazu, a także dziedzictwo architektoniczne kolei parowej: wiaduktów, mostów, trakcji kolejowych. Zapoznaliśmy się także z charakterystyczną filatelistyką i numizmatyką tego państwa. Prelegent był też świadkiem niebezpiecznego wydarzenia – uchwycił bowiem obiektywem aparatu wypadek kolejowy w trakcie podróży. Byliśmy naprawdę świadkami podróży przez bardzo egzotyczny spalony słońcem kraj widziany okiem byłego miłośnika kolei parowej.

Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi i wszystkim uczestnikom.

Skip to content