W dniu 20 kwietnia br. w GSW Elektrownia odbył się wernisaż wystawy zbiorowej prac członków Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12.

W imieniu gospodarzy zgromadzonych  artystów i gości powitali Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi oraz Jan Powałka, Kierownik GSW Elektrownia.

W imieniu Grupy Krajcok’12 o jej historii, dokonaniach i charakterze samej wystawy opowiadała  Monika Kukuła, członkini i opiekun kolektywu. Powstał on  1 marca 2012 r. w Starochorzowskim Domu Kultury, w historycznej części miasta tak zwanym ” na Krajcoku”. Utworzenie Grupy było inicjatywą oddolną. Od ponad 12-tu lat  jej członkowie biorą udział we wszystkich istotnych przedsięwzięciach artystycznych w regionie górnośląskim, osiągając przy tym w środowisku amatorskich grup plastycznych znaczącą i niekwestionowaną pozycję. Uczestniczyli oni w ponad 400-tu wydarzeniach artystycznych: konkursach, przeglądach, plenerach. Duże znaczenie mają wystawy indywidualne członków grupy a było ich już blisko 100. Pani Monika wspomniała, że jeszcze tylko w tym roku planowana jest organizacja 4 wystaw m.in. w Katowicach, Chorzowie i Bytomiu.  „Każdy członek grupy Krajcok’12 posiada własny,  indywidualny styl malarski, a każdy przedstawiony obraz jest symbolicznymi drzwiami do wewnętrznego świata wyjątkowej osobowości jego autora. Przedstawiane obrazy są dowodem na wysoką wrażliwość artystów i ich ogromną pasję tworzenia.” – dodała

Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi serdecznie powitał gości w Galerii i Czeladzi, mieście, które na przestrzeni kilku ostatnich lat przechodzi dynamiczne, widoczne „gołym okiem”, zmiany na lepsze. Zwracając uwagę na swoje rodzinne więzi z Chorzowem, miastem dorastania i młodości, wspomniał o osobistym i wzruszającym dla niego wymiarze wystawy, jakim jest ekspozycja na wystawie prac ukochanego brata, Jacka Szaleńca, utalentowanego malarza i  wieloletniego członka Grupy Krajcok’12.

Jan Powałka, kierownik Galerii podkreślił wielość i artystyczną różnorodność prezentowanych tutaj prac – są wśród nich obrazy olejne, grafika, akwarela, a także –  nieczęsto już dziś tworzony –  linoryt. Wskazał też na często aprioryczne rozróżnienie pojęć „artysta zawodowy” i „amator”: „Powstaje pytanie czy artystą zawodowym jest ten, który – ukończywszy akademię – tworzy jedną pracę w roku, czy też ten, który – choć nieposiadający kierunkowego wykształcenia – z pasji tworzenia i samokształcenia maluje kilkanaście obrazów rocznie?”- zakończył retorycznie.

Na wystawie „Artystyczne spojrzenia różne”, zobaczymy 86 prac autorstwa 21 twórców.

Swoje prace prezentują:

Ewa Błaszczyk,

Jolanta Drosdzol,

Bogusław Dzik,

Ewa Godula,

Klaudia Górecka-Wolny,

Monika Kukuła,

Adam Lempa,

Stanisław Łakomy,

Elżbieta Mądry,

Piotr Mikołajczyk,

Bogusia Pacyna,

Ewa Pilarz,

Krystyna Ptaszek,

Agnieszka Ryba,

Eugenia Dorota Sochowska,

Andrzej Sodowski,

Ignacy Sorek,

Oliwia Starczewska,

Jacek Szaleniec,

Irena Szortyka,

Zbigniew Zając

Wystawę można oglądać w GSW Elektrownia do 7 czerwca br.

Skip to content