20 kwietnia br.  w Galerii Elektrownia otwarta została wystawa zbiorowa artystów Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12 zatytułowana „Artystyczne spojrzenia różne”.

Grupa powstała 1 marca 2012 r. w Starochorzowskim Domu Kultury, w historycznej części miasta tak zwanym „na Krajcoku”. Jej  utworzenie było inicjatywą oddolną i zostało docenione przyznaniem w roku 2013 inicjatorowi i ówczesnemu Liderowi Grupy Andrzejowi Sodowskiemu Medalu im. Teodora Kalidego „Za Osiągnięcia w dziedzinie Kultury”. Obecnie siedzibą grupy jest Chorzowskie Centrum Kultury. Grupa liczy 25 członków w większości mieszkańców Chorzowa.

Krajcok’12 już 11 lat uczestniczy we wszystkich istotnych przedsięwzięciach artystycznych w regionie górnośląskim. Osiągnął w środowisku amatorskich grup plastycznych mocną pozycję. Można powiedzieć, że poprzez swoją aktywność wystawienniczą w aglomeracji śląskiej i poza nią Krajcok’12 stał się rzeczywistym ambasadorem miasta Chorzowa. Świadczą o tym statystyki chociażby fakt, że członkowie grupy uczestniczyli w ponad 400 wydarzeniach artystycznych: konkursach, przeglądach, plenerach. Duże znaczenie mają wystawy indywidualne członków grupy a było ich już blisko 100. Każdy członek grupy Krajcok’12 posiada własny,  indywidualny styl malarski, a każdy przedstawiony obraz jest symbolicznymi drzwiami do wewnętrznego świata wyjątkowej osobowości jego autora. Przedstawiane obrazy są dowodem na wysoką wrażliwość artystów i ich ogromną pasję tworzenia.

Jacek Kurek stwierdził w roku 2013, cyt.: „Zapał i pasja członków malarskiej grupy Krajcok’12 zawsze budziły mój podziw. Determinacja z jaką malują i wystawiają, a jeszcze bardziej owa bezpretensjonalna wiara, że warto, że niedoskonałości obrazów nie są żadną przeszkodą w tworzeniu ani powodem zatrzymywania się w drodze. Wprost przeciwnie – stanowią świadectwo autentyczności, a więc tego co w sztuce niezastąpione, koniecznie potrzebne, a tak rzadkie. Górny Śląsk ma nadzwyczaj bogate tradycje amatorskiego malowania. Śląska tożsamość wyrasta z głębokiej potrzeby nadawania życiu barw i melodii, wyrażenia go kolorem i muzycznym dźwiękiem. Teraz, kiedy Śląsk tak bardzo się zmienia, tym bardziej ważne jest, by nie zamierały jego artystyczne aspiracje, zwłaszcza gdy wyrastają z uczuć najprostszych i najpiękniejszych”.

Słowa te są dla członków grupy aktualne do dnia dzisiejszego. Stanowiły na przestrzeni czasu motto działań grupy, która skupia z założenia wyłącznie amatorów, osoby bez wykształcenia plastycznego. Niektórzy doskonalą warsztat twórczy na lekcjach prowadzonych przez artystów plastyków takich jak: Piotr Naliwajko, Marian Knobloch, Wiesława Kamieńska, Iga Słupska, Marta Czarnecka-Tokarz. W swojej działalności plastycznej stosują różnorodne techniki, począwszy od malarstwa tradycyjnego, do stosowanych przez siebie wypracowanych technologii jak to ma miejsce w twórczości Jacka Szaleńca czy Piotra Mikołajczyka.

 Wszystkie aktualne wydarzenia znajdą Państwo na stronie internetowej  krajcok12.netgaleria.pl

Monika Kukuła
Liderka Chorzowskiej Grupy Plastycznej Kajcok’12

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia do 7 czerwca br.

Na zdjęciu: praca Oliwii Starczewskiej.

 

 

Skip to content