W czwartek, 27 kwietnia br. GSW Elektrownia zaprasza na spotkanie podróżnicze zatytułowane „You pen, pen, czyli Afryka w kolorze Erytrei”, które przygotuje i poprowadzi Tomasz Makosz.

Erytrea, niegdyś terytorium Imperium Osmańskiego, uchodzi dziś za jedno z ostatnich afrykańskich państw, które jeszcze stosunkowo niedawno było kolonią włoską. Jest też jednym z najbardziej „nieturystycznych” i trudno dostępnych krajów Afryki, stąd niewiele osób je identyfikuje, a tym bardziej odwiedza.

Podczas – bogato zilustrowanej – prelekcji poznamy krajobraz, architekturę, życie codzienne mieszkańców, transport kolejowy, motoryzację, warunki socjalno-bytowe, a nawet fenomen miejscowych dewocjonaliów religijnych. Będzie też okazja do spotkania z charakterystyczną filatelistyką i numizmatyką tego państwa.

Tomasz Makosz jest pasjonatem transportu szynowego i techniki. Przez wiele lat działał jako społecznik przy rewitalizacji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Rudach Wielkich. Udzielał się też w Towarzystwie Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Pyskowicach. Brał udział w rewitalizacji i wtórnym uruchomieniu GKW w Bytomiu przy Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu.

Zapraszamy więc na prezentację spalonego słońcem kraju widzianego okiem i obiektywem miłośnika kolei parowej.

Początek spotkania o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Skip to content