30 marca br. otwarliśmy w GSW Elektrownia wystawę prac prof. Lecha Kołodziejczyka zatytułowaną „Malarstwo jako głos”. Na początku wieczoru Jan Powałka, kierownik GSW Elektrownia przybliżył sylwetkę artysty, który jest absolwentem ASP w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach i profesorem w Instytucie Sztuk Plastycznych UŚ. Lech Kołodziejczyk to autor kilku obszernych, znakomitych i niezwykle cenionych wśród krytyków sztuki i odbiorców cykli malarskich powstających od początku lat 80-tych XX w. Najbardziej znane i rozpoznawalne spośród nich to: „Kosmogonie”, „Księga Słońca”, „Axis Mundi”, „Kosmiczny Ogród” czy „Wirtualne Ikony”. Jest też autorem kilku publikacji naukowych wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego: „Pamięć czasu – malarstwo w czasach barbarzyństwa duchowego”, „Malarstwo jako egzystencja – tożsamość osobista a postawa twórcza”. Obecnie przygotowuje publikację monograficzną pt. „ Od wzniosłości do dowolności. Malarstwo w czasie tragicznym”, której wydanie spodziewane jest w tym roku.

Lech Kołodziejczyk mówił o swojej twórczości jako o osobnym języku artystycznym, który stara się konsekwentnie rozwijać i zgłębiać. Podkreślił wyjątkowość i tragizm otaczającej nas rzeczywistości, jakie kształtuje mordercza  i wyniszczająca wojna w Ukrainie. Jego reakcją i wyrazem sprzeciwu wobec tej wojny jest cykl „Wojenne ikony”, nad którym obecnie pracuje. Część prac składających się nań możemy oglądać na wystawie w GSW Elektrownia. Artysta wspominał też rok 2006 i swoją pierwszą wystawę w pokopalnianej elektrowni – wtedy jeszcze na wpół surowej, zdegradowanej, czekającej na swoje drugie życie. „Ogrom zmian, jakie dokonały się w tym miejscu od tamtego czasu – ujrzany po latach – zachwycił mnie, ale jednocześnie początkowo napełnił swoistą obawą o to, czy powiedzie  się adekwatne wpisanie moich prac w tak zmienioną, zrewitalizowaną przestrzeń. Wszystko udało się znakomicie.”- zakończył.

Wernisażowy wieczór uświetnił koncert duetu  KSMikroband w składzie: Kuba Kołodziejczyk – skrzypce, Łukasz Śliwiński – gitara elektryczna i akustyczna. Profesjonalni muzycy w  skomponowanych i wykonywanych przez siebie utworach  znakomicie kompilują ze sobą korzenie rockowych i klasycznych dźwięków. Podczas koncertu zaprosili słuchaczy do niezwykłej muzycznej podróży inspirowanej  muzyką folkową, bałkańską, hebrajską. Całość dopełniły entuzjastycznie przyjęte przez publiczność znakomite improwizacje oraz  jazzowe i filmowe brzmienia.

 

 

Skip to content