W podróż, po owianym starożytnymi mitami Cyprze, zabrał nas w czwartkowy wieczór Marek Czekajski – autora czterech już do tej pory spotkań o Bałkanach, jak i o Emiracie Dubaju.

Cypr nie bez przypadku może być odczytywany jest jako wyspa bogów, bowiem możemy tu spotkać tu wyznawców aż pięciu religii: prawosławia, kościoła grecko-katolickiego, islamu, judaizmu i kościoła rzymsko-katolickiego.

Prelegent przybliżył szczegóły związane z faktem, że wyspę dzielą między sobą Republika Cypryjska (członek Unii Europejskiej) i uznawana jedynie przez Turcję – Turecka Republika Cypru Północnego. Licznie audytorium mogło obejrzeć zdjęcia ilustrujące bogatą historię wyspy – ciągnącą się od czasów starożytnych, różnice kulturowe greckich i tureckich mieszkańców, różnorodną architekturę, wzajemnie zazębiające się dziedzictwo kulturowe, kuchnię cypryjską (będącą) mariażem przede wszystkim potraw greckich i tureckich, lokalne słodkości i delikatesowe wyroby cukiernicze. Innymi słowy, wszystko to, co tworzy niezwykłą „mieszankę” zarówno dla ciała, ducha, jak i umysłu.

Po prezentacji słuchacze zadawali pytania, dzielili się opiniami i własnymi doświadczeniami w podróżach po innych częściach wyspy. Ukoronowaniem piątego spotkania podróżniczego był autorski poczęstunek nawiązujący do smaków kuchni cypryjskiej.

Skip to content