Tradycyjnie w czwartek, a konkretnie 2 lutego w GSW Elektrownia otwarta została wystawa „O zawierciańskim szkle słów kilka…”. Swoją obecnością wernisaż zaszczycili Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladź oraz Łukasz Konarski, Prezydent Miasta Zawiercie.

Szczególnym Gościem tego wieczoru była Pani Maria Słaboń – niezwykle ceniona i wręcz ikoniczna postać w świecie rodzimego projektowania związana przez lata z Hutą Szkła Gospodarczego „Zawiercie” zaliczana do prestiżowej grupy reformatorów polskiego kryształu. „Jej prace prezentują mistrzowski stopień poznania tworzywa i jego możliwości, a jasne i proste dekory stanowią integralną całość z rzeźbiarsko potraktowaną formą.” – napisała o twórczości Marii Słaboń Ewa Chmielewska, historyk sztuki i kurator w Pałacu Schoena-Muzeum w Sosnowcu. O trafności tej diagnozy możemy się przekonać oglądając wystawę w GSW Elektrownia.

Karolina Kindler-Skowronek, pomysłodawca i kurator ekspozycji mówiła o wytrwałych i konsekwentnych wysiłkach podejmowanych systematycznie przez władze Miasta Zawiercie na rzecz ocalenia obiektów pozostałych po tutejszej hucie. Wskazała także na formalną i ilościową wielość obiektów, które mogły zaistnieć w przestrzeni byłej kopalnianej Elektrowni wchodząc z nią w – niezwykłe dla doświadczenia oglądającego – współistnienie.

Sympatyczną puentą wernisażu, a zarazem wzruszającą niespodzianką dla Pani Marii Słaboń, było wspólne odśpiewanie przez licznie przybyłych gości „100 lat” w dniu Jej urodzin. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu.

Ekspozycja stwarza niepowtarzalną okazję obejrzenia obiektów zakupionych przez Miasto Zawiercie od Syndyka Masy Upadłościowej Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie”. Zawierciańska kolekcja znajduje się na stałej ekspozycji w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu, która stała się miejscem emblematycznym dla szkła wytwarzanego w tym mieście.

Zobaczymy zatem ponad 100 eksponatów wytworzonych w Hucie Szkła Gospodarczego „Zawiercie” w drugiej połowie XX-wieku – czasu największego rozkwitu Huty, a wśród nich: projekty uznanych twórców (m.in. Józefa Podlaska czy wspomnianej Marii Słaboń), szkła unikatowe produkowane w limitowanych zestawach z przeznaczeniem na targi designu, rynki zagraniczne, szkła klasyczne, które dobrze znamy z… meblościanek i kredensów dziadków czy rodziców.

Wystawa zrealizowana została we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Galerią Stara Łaźnia w Zawierciu oraz Miastem Zawiercie.

Skip to content