Nasza Galeria (a zarazem obiekt na Szlaku Zabytków Techniki) znana jest z wystaw oraz wydarzeń artystyczno-kulturalnych w dobrym guście.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu pojmowaniu kultury i w niej uczestnictwa, trzymamy się tradycji (vide koncerty Ave Maria) koncertów na najwyższym poziomie.

Tak też było w minioną niedzielę 20 listopada w byłej kopalnianej elektrowni miał miejsce recital skrzypcowy p. Dominika Kossakowskiego.

Koncert otworzył Kierownik GSW Elektrownia – p. Jan Powałka, który pokrótce przybliżył sylwetkę skrzypka, natomiast artysta omówił utwory, które zostały przez niego specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy wieczór muzyczny.

W jednogodzinnym programie zgromadzona na Sali Maszyn publiczność usłyszała:

– Preludium pamięci D. Ojstracha na skrzypce solo Edwarda Bogusławskiego (1984-1987),

– Fantazję nr 10 D-dur na skrzypce solo TWV 40:23 Georga Philippa Telemanna (1735),

– Long Island Rail Road na skrzypce i przedmioty towarzyszące Rafała Augustyna (1984),

– Fantazję nr 11 F-dur na skrzypce solo TWV 40:24 Georga Philippa Telemanna (1735)

– Koan II na skrzypce i taśmę Przemysława Schellera (2021-2022).

Gwoli przypomnienia artysta jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, solistą i kameralistą, laureatem nagród w konkursach solowych (m. in. w Wenecji) i kameralnych (m. in. w Bydgoszczy, Gdańsku) oraz stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich pedagogów, jak Rainer Honeck, Ivry Gitlis, czy Alena Baeva. Z kolei w ramach programu „Erasmus+” odbył roczne studia u Ericha Höbartha w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku.

Skip to content