3 września br. w GSW Elektrownia i na terenie wokół obiektu zagościła 13-ta edycja Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia – mającego swoje odsłony w 41 obiektach należących do Szlaku – było: „Po szychcie. Czas na fajrant!”.  Jak co roku – z  wyjątkiem wymuszonej pandemią przerwy –  Galeria zaprosiła mieszkańców naszego miasta (i nie tylko) – dorosłych i dzieci, miłośników zabytków techniki z całego regionu do wspólnego świętowania. Na początek organizatorzy zaproponowali wszystkim gościom zwiedzanie Galerii z przewodnikiem. Na najmłodszych czekały zawody sprawnościowe „Mikrospartakiada – w zdrowym ciele zdrowy duch” (przeciąganie liny, żonglerka piłkami, konkurs gigantycznej skakanki, łowienie flamingów, bańki puszczane ze sznurków i wiele innych) oraz warsztaty muzyczneAnimacyjne muzykowanie dla juniorów” (m.in. amatorskie muzykowanie i wybijanie określonego rytmu przy pomocy kijków, pałeczek i innych elementów na różnorodnych akcesoriach  przy akompaniamencie perkusji) prowadzone przez Teatr Jednej Miny z Krakowa.

Osobną propozycję artystyczną stanowiły warsztaty malarskie dla młodszych i starszych dzieci „Sztaluga po szychcie”. Prowadzące –  ubrane w stosowne do okoliczności „malarskie stroje” – Iwona Olszówka i Kamila Kozieł zabrały uczestników w podróż do świata artystycznej i muzycznej wyobraźni. Było w niej malowanie  inspirowane różnorodnymi gatunkami muzycznymi, a także poznawanie kierunków historii sztuki ilustrowane wizualnymi przykładami.  Nie zabrakło też miejsca na  spontaniczną indywidualną kreację malarską na temat ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu. Finałowy punkt zajęć stanowiło stworzenie wspólnej całości – złożyły się na nią prace wszystkich uczestników tworząc imponującą  przestrzeń artystycznej ekspresji w formie dużej płaszczyzny. Na zakończenie tego kreatywnego i pełnego pozytywnej energii twórczego współdziałania wszyscy malujący otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

3 września br. z udziałem znakomitych Gości, została otwarta także interdyscyplinarna wystawa  zbiorowa zatytułowana „Melancholia-Tajemnica-Samotność-Milczenie”. Składa się na nią imponujący zbiór kilkudziesięciu prac z obszaru malarstwa, grafiki, rysunku, a także poezji  autorstwa 41 artystów. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 października br.

Podczas otwarcia gościliśmy w GSW Elektrownia kilkunastu, spośród  imponującej liczy 41 artystów, których prace są pokazywane na wystawie. W ich imieniu głos zabrał pomysłodawca projektu Tomasz Bartosik. Mówił o znaczeniu dla percepcji odbiorcy, jaki – na początku wyłącznie realizowany w internecie – projekt kolektywu Ciemna Strona Sztuki nabiera istniejąc oraz wchodząc w interakcje z oglądającymi w realnych przestrzeniach galerii sztuki. „Wszystkie pokazywane na wystawie prace skoncentrowane są wokół tytułowych czterech słów, które są bliskie każdemu z nas w życiowym doświadczeniu. Wokół nich powstała ta pulsująca różnorodnością i indywidualnym podejściem twórczym ekspozycja”- zakończył.

Tegoroczną odsłonę Industriady w GSW Elektrownia zwieńczył – utytułowany ważnymi branżowymi nagrodami – plenerowy spektakl teatralny „Monsieur Charlie” w wykonaniu aktorów Teatru HoM z Tychów. Zobaczyliśmy trzy etiudy komiczne inspirowane filmami Charliego Chaplina utrzymane w estetyce kina niemego z wykorzystaniem starych, monochromatycznych,  zdjęć wyświetlanych w tle  działań aktorskich, a wszystko to w akompaniamencie muzyki granej na żywo przez tapera. Ta propozycja dla miłośników magii starego kina, pantomimy, teatru i dobrego humoru w znakomitej artystycznej oprawie, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.

Skip to content