Propozycja dla miłośników magii starego kina, pantomimy, teatru i dobrego humoru w znakomitej artystycznej oprawie. Zobaczymy trzy etiudy komiczne inspirowane filmami Chaplina utrzymane w estetyce kina niemego. Powiązane są one wątkiem romansowym i połączone osobą Chaplina oraz bohaterami z jego filmów. Ich interakcjom towarzyszy muzyka grana na żywo przez tapera.

Teatr HoM  skupia artystów eksplorujących różne formy teatralne, muzyczne  i sztukę performance. Patronat nad nim sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki. Jest teatrem ruchu, tańca plastyki i światła, co w spektaklu „Monsieur Charlie” świetnie oddaje samą jego ideę. Aktorzy kreują  na scenie klimat  filmów z epoki niemego kina. Stąd taper, czarno-białe kostiumy, a nawet oświetlenie imitujące projekcję filmową. Twórcy wykorzystują monochromatyczne, stare zdjęcia wyświetlane w tle aktorskich działań, będące rodzajem scenografii.

 „Całość ma wyglądać i wygląda jak projekcja filmu na żywo. Chciałem niejako wpuścić widza między te postaci. I chyba mi się udało. Dostaliśmy już za ten spektakl dwie ważne narody na festiwalach teatralnych w Rybniku i Tychach, a publika zawsze reaguje entuzjastycznie” – podsumowuje Jakub Kabus, pomysłodawca, reżyser i odtwórca głównej roli.

Spektakl utytułowany jest licznymi nagrodami m.in. za kreację zbiorową na XIX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku oraz nagrodą aktorską za rolę tytułową dla Jakuba Kabusa na Top Of Festiwal w Tychach 2017. Dotychczas prezentowany był ponad 40-krotnie m.in. na festiwalach teatrów ulicznych  w Krakowie, Gliwicach, Jeleniej Górze, Hajnówce, Katowicach, Chorzowie, Olkuszu, Brzegu, Oławie, Oleśnicy, Oberhausen (Niemcy).  

https://www.youtube.com/watch?v=5FCmvU7k8wg

Skip to content