W maju w GSW Elektrownia  na wystawie pt. „Posse – Esse” wybrane rzeźby, powstałe w ciągu ostatnich kilku lat, zaprezentuje Tomasz Koclęga.

Ten utytułowany artysta, absolwent ASP w Krakowie, w swoich pracach skupia się na naturze człowieka wraz z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Ta fascynacja wyznacza obszar jego twórczości, której centrum stanowi rzeźba figuratywna. Doskonałe wyczucie formy rzeźbiarskiej umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku. Artysta posiada w swoim dorobku zarówno monumentalne rzeźby eksponowane w przestrzeniach publicznych w  wielu miastach w Polsce i poza nią, jak i małe, kameralne formy z brązu, które charakteryzuje dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczny, rozpoznawalny autorski styl, operujący bogatym językiem gestów.

Na wystawie pokazane  zostaną rzeźby z brązu, doskonale znane i doceniane przez kolekcjonerów w kraju i za granicą.  Atrakcją będzie niewątpliwie premierowy cykl 7 nowych prac, dotychczas nigdzie nie pokazywanych.

Zobaczymy także  duże, białe rzeźby z żywicy – rozpoznawalne i kojarzone w regionie z monumentalnymi pracami artysty zainstalowanymi w przestrzeniach publicznych, takich jak np. „Wieczność” w  Centrum Handlowe Agora w Bytomiu, „Trud” w Wieżach KWK „Polska”  w Świętochłowicach  czy „Ulotność” na rondzie w Rybniku.

Uwagę oglądających przyciągnie zapewne pokaz zdjęć rzeźb ze śniegu. Powstawały one w ostatnich  latach w tak odległych miejscach, jak Sapporo i Nayoro w Japonii,  Harbin w Chinach, Oulu w Finlandii, czy Krasnojarsk na Syberii. Tomasz Koclęga,  wraz z kolektywem twórczym Snow Art Poland, (którego jest założycielem i  leaderem), za ich projekt i wykonanie otrzymał osiem nagród na największych i najważniejszych festiwalach rzeźby w śniegu.  Na wystawie – w formie filmu –  zaprezentowana również zostanie największa dotychczasowa praca artysty pt.„Inner Balance” – odlana z 6,5 tony brązu, monumentalna rzeźba o wymiarach 10 x 8 x 7 m, zainstalowana na stałe w New Delhi w Indiach.

Ekspozycja prac rzeźbiarskich Tomasza Koclęgi gościć będzie w GSW Elektrownia od 12 maja do 19 czerwca br.

Skip to content