24 marca br. otwarliśmy w GSW Elektrownia zbiorową wystawę rzeźby i form rysunkowych „U_Lotne 3”. Jest ona kontynuacją udanej i twórczej współpracy Galerii z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a składają się na nią prace 29 utalentowanych studentów i studentek Pracowni Rzeźby, Pracowni Rzeźby w ceramice oraz dwóch Pracowni Rysunku.

W czasie wernisażu głos zabrał prof. Jan Tutaj, Dziekan Wydziału Rzeźby w krakowskiej ASP. Mówił o istocie sztuk, jakimi są rzeźba i rysunek, o tytułowej ulotności sztuki, a także – w kontekście kształtu obecnego świata –  wszystkiego, co nas otacza. Fundamentem ekspozycji jest jej fascynująca różnorodność – tak tematyczna, jak i formalna. Jest nim także talent i wrażliwość artystów – studentów wchodzących na drogę kształcenia w Akademii. Obecny na wernisażu dr Dobiesław Gała, Prodziekan Wydziału Rzeźby, prowadzący Pracownię Rysunku i Kompozycji na Płaszczyźnie i współpomysłodawca idei wystawy, wspomniał o potędze wyobraźni i znajomości warsztatu swoich studentów, których prace tworzą tę niezwykłą ekspozycję. „Dzięki sztuce współczesnej dostrzegam inspiracje w często banalnych rzeczach czy czynnościach, to ciągłe ćwiczenie wyobraźni i kwestionowanie oczywistości” – mówi sobie i swojej twórczości.

Zobaczymy  tutaj szerokie spektrum prac począwszy od sztuki figuratywnej do abstrakcyjnej. W obecnym kontekście geopolitycznym – zakończył prof. Jan Tutaj –  tytuł wystawy nabiera nowego, znamiennego brzmienia.

Wydawałoby się, że o rzeźbie i sztukach rysunkowych powiedziano już wszystko. Ale – jak zawsze, kiedy w grę wchodzi talent i wrażliwość – okazuje się, że czeka na nas piękno zaskoczeń.

Wystawę można oglądać w GSW Elektrownia do 29 kwietnia br.

Skip to content