Jak kochać w czasach zarazy? O miłości poetycko z Barbarą Gruszką-Zych i Dawidem Markiewiczem 13 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie z Barbarą Gruszką-Zych i Dawidem Markiewiczem, które będzie orbitować wokół tego, co podobno jest najtrudniejsze na świecie, jak twierdził słynny kolumbijski powieściopisarz Gabriel Garcia Marquez. Jeśli jesteście ciekawi, co myślą o najtrudniejszych sprawach światach czeladzcy twórcy, zarezerwujcie niedzielne popołudnie w połowie lutego. Spotkanie poprowadzi poeta Jan Baron, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom „Psińco”.

Barbara Gruszka-Zych – poetka, od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, pisarka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio Dla(2021). Jej zbiorek Szara jak wróbel (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: Mój poeta o Czesławie Miłoszu, Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem. Wybory jej wierszy zostały wydane po litewsku i rosyjsku w Kownie, Wilnie, Petersburgu. Była stypendystką wiedeńskiej
fundacji Janineum (2002), Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003), Fundacji „Heinrich & Jane Ledig-Rowohlt” w Lavigny w Szwajcarii (2014).


Dawid Markiewicz – poeta, prozaik, fotograf, początkujący muzyk jazzowy, zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu. Utwory publikował w pismach literackich takich jak: „Lampa”, „Twórczość”, „Odra”, „Akcent”, „Czas Literatury”, „Pro Arte”, „Plama”, „Kursywa”, „Portret”, „Fraza”, „Śląsk”. Tłumaczony na język hiszpański przez Abla Murcię. W latach 2007-2010 redaktor naczelny literackiego zina „Fatalista”, w którym swoją twórczość publikowali tacy pisarze i poeci jak: Jacek Dehnel, Marta Dzido, Sławomir Shuty, Błażej Dzikowski, Wojciech Brzoska, Piotr Macierzyński, Marta Fox, Łukasz Gołębiewski. Fotograficznie realizuje się w portrecie i fotografii mody. Słynny polski portrecista, Bolesław Lutosławski, powiedział o jego twórczości: „Czuję, że jest w Panu to, co widzę we Francuzach, takich jak Sieff i Bourdin, a także w malarstwie Włocha Modiglianiego, choć zarazem jest Pan sobą. Myślę tu głównie o zasadniczym podłożu jakim jest powiązanie elegancji z intrygą.” Fotografie publikował w magazynach i portalach, m.in. w: „The Washington Post”, „Confashion Magazine”, „Touche”, „Shot Mag”, „Woman Magazine”, „Wesele”, „Gitarzysta”, „Neurokultura”, „Dziennik Zachodni”, „Wirtualna Polska”, „Onet”, Interia.

Skip to content