Kazimierz Adamiec urodził się  1917 r. Był artystą z zamiłowania i pasjonatem sztuki. Całe życie związany z Łodzią, gdzie pracował jako robotnik w magazynie tekstylnym,  później jako szlifierz. Tworzył prace olejne nasycone światłem i  intensywnością koloru. Malował postaci, zwierzęta, naturę. Zwykłych ludzi przedstawiał w ich codzienności – w trakcie rodzinnych spotkań, pikników, festynów. W jego obrazach  zachwyca uważność na subtelność szczegółów, a także całość kompozycji, którą  otacza szczególna, przykuwającą uwagę, magiczna aura.

Artysta należał do  znakomitego nurtu polskiej tzw. sztuki naiwnej,  wśród których znajdziemy m.in. Teofila Ociepkę,  Pawła Wróbla czy Erwina Sówkę. W latach 60. ubiegłego wieku uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Szczecinie, Rzymie, Stuttgarcie, Bonn, Neuchâtel, Londynie.

Prace pochodzą  z kolekcji Krzysztofa Mirowskiego.

Wystawa odbywa się w ramach programu kolejnej, 14-tej edycji Art Naif Festiwalu organizowanego przez Galerię Szyb Wilson w Katowicach oraz Fundację Eko-Art Silesia. Wydarzenie jest jedynym w Polsce i największym w Europie międzynarodowym festiwalem tzw. sztuki naiwnej, którego zamierzeniem jest  prezentacja  prac artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Festiwal powstał w 2008 r. i od tego czasu każdego lata wypełnia go barwna i optymistyczna sztuka z całego świata. Podczas kolejnych  edycji wybierany jest motyw przewodni – kraj lub region – którego sztuka jest wyeksponowana na wydarzeniu w szczególny sposób. W 2021 r. tematem będzie naiwna sztuka polska. Rokrocznie centralną część Art Naif Festiwalu stanowi wystawa odbywająca się w Galerii Szyb Wilson, gdzie prezentowane jest malarstwo, a także rzeźba i ceramika. 

Jak piszą organizatorzy „Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Jednocześnie pragniemy jednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk.”

Wystawa potrwa do 30 lipca 2021 r.

Skip to content