Justyna Koziczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu studiów poświęciła się malarstwu i ceramice.

Prace artystki to kompozycje, których stylistyka może nasuwać skojarzenie ze snami i podświadomością. Wykonane w nurcie surrealizmu obrazy to najczęściej bezkresne krajobrazy z górującymi nad małą postacią ludzką świątyniami, bramami lub szczytami, ale także wnętrza, w których tylko na pozór wszystko wydaje się zwyczajne. Najczęściej w centrum prac znajdziemy konfrontację człowieka z dziwnymi zdarzeniami, potworami lub osobliwymi stworzeniami – uosobiają one lęki i trudności, którym musi sprostać współczesny człowiek. Sama artystka mówi o swojej twórczości: „Chciałabym, aby moje malarstwo ukazywało historie wszystkich nas: ludzi, którzy mają problemy, tracą, ale potem i odnajdują nadzieję, żyją w cieniu nieuniknionej śmierci, jednak nie poddają się.”

Obrazy te są pewnego rodzaju podróżą do miejsc, gdzie nie wszystko co złowieszcze musi być złe, ale także nie wszystko, co piękne musi być dobre, zgodnie z ogromnym zamiłowaniem autorki do brzydoty i najróżniejszego rodzaju osobliwości. Jej inspiracją jest malarstwo Wiliama Turner’a, Williama Blake’a, Zdzisława Beksińskiego, Hieronima Boscha, ale także natura, sny oraz historie z Internetu.

Autorka porusza w swoich obrazach również problemy społeczne, w szczególności skupiając się na roli kobiety. Ukazuje nie tylko same, często tragiczne wydarzenia („Ofiarowanie”, „Lavinia”), ale także atrybuty kobiecości przedstawiając je w symboliczny sposób. Niejednokrotnie nawiązuje do motywu cierpienia, schorzeń psychicznych tak bardzo obecnych w naszym życiu szczególnie w ostatnim czasie.

Tworzy głównie w dwóch technikach: tradycyjnej, olejnej na płótnie oraz w swojej autorskiej technice przepalania metalu i malowaniu na spalonych śladach za pomocą emalii i farb akrylowych. Artystka wykorzystuje tutaj elementy takie, jak drzwi od pralek i lodówek, skrzynek elektrycznych, które znajduje porzucone na „dzikich” wysypiskach śmieci lub złomowiskach, nadając tym przedmiotom nową rolę w procesie twórczym. Poza malarstwem zajmuje się również odlewaniem form porcelanowych.

Justyna Koziczak wystawiała swoje prace na wystawach we Wrocławiu, Łodzi, Londynie, Mediolanie, Wenecji, a także na światowych targach sztuki w Dubaju. Mieszka i tworzy w Londynie.

Wystawa „Sen i dziewczyna” w naszej GSW od 10 czerwca do 30 lipca br.

Skip to content