Wystawa WIĘZI I WĘZŁY jest zbiorową prezentacją malarstwa autorstwa prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz doktorów sztuki z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Alicji Bieske-Matejak, Witolda Boguszewskiego, Sylwii Krupińskiej, Jadwigi Magryś-Borowiec, Marcina Słowika-Wilczyńskiego, Magdaleny Suszek-Bąk, Elżbiety Zrobek.

Artystyczna droga autorów prac wiedzie przez różne ścieżki tematyczne, a inspiracje czerpią oni z wielu źródeł. To wystawa o wspomnieniach i  zdumiewającym  labiryncie naszej pamięci. Wiele też  znajdziemy tutaj wątków inspirowanych filozofią zen. W centrum prac umieszczone są światło i cień, które  dopełniają emocje nadając im geometryczne, intrygujące formy. Wszystko to hipnotyzuje widza, zaprasza do emocjonalnej i estetycznej podróży.

„Artysta jest czasem jak tkacz. Porządkuje i łączy wplecione w osnowę obrazu wątki, aby stały się wizualizacją formy i treści. Gdy wątek zaczyna się wymykać zdarzają się splątania, węzły i supły. Bywa, że nitki koloru, kreski, plamy barwne zaczynają  biec  własną ścieżką. Dopiero istotny impuls, świadomość obranego celu, poszukiwanie i znajdywanie pozwalają odrzucić fałszywy trop. Artysta musi skupić uwagę na tym, co staje się jego sednem i istotą.” – tak pisze o wystawie jej pomysłodawczyni i współorganizatorka Elżbieta Zrobek, absolwentka Wydziału Artystycznego w zakresie malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Śląskim. Studia podyplomowe ukończyła w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckej oraz na kierunku tkanina artystyczna.

Ekspozycję  można zobaczyć w GSW Elektrownia od 6 maja do 6 czerwca br.

Skip to content