Industrialne foto-reminiscencje Marka Lochera

Marek Locher: „Człowiek i maszyna. Reminiscencje po-industriadowe.”

Autor jest jednym z  niewielu fotografów, którzy w niepowtarzalny, osobisty sposób potrafią uchwycić w formie wizualnej  kulturowe, przemysłowe i antropologiczne dziedzictwo Górnego Śląska jednocześnie uważnie obserwując zmiany dokonujące się tutaj na przestrzeni lat. Co znamienne, określa swoją twórczość jako dokumentowanie teraźniejszości przez pryzmat przeszłości. W centrum odnajdziemy tutaj zawsze  człowieka osadzonego w konkretnych sytuacjach, emocjach, impresjach, które mu się przytrafiają. „Fotografia to dla mnie przyjemność, chęć poznawania ludzi i miejsc oraz możliwość rejestrowania obrazów z życia, których utrwalanie uważam za ważne i istotne.”

 

Leitmotivem fotografii jest architektura postindustrialna Górnego Śląska, a w szczególności znikające każdego dnia miejsca poprzemysłowe, ślady po nich – a także procesie ich degradacji – odciśnięte w krajobrazie. Warto dodać, że Marek Locher zajmuje się także fotoreportażem dokumentującym portrety i  życie mieszkańców w starych śląskich dzielnicach robotniczych. Od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje cykl zdjęć pt. „Silesia Classic”, za który został nagrodzony m.in. w kilku edycjach konkursu Śląska Fotografia Prasowa, oraz w konkursie Obiektywnie Śląskie. Kiedy nie fotografuje krajobrazów postindustrialnych, niezmiennie kieruje się z obiektywem w stronę górnictwa, gdzie odnajduje –z pozoru tylko zwyczajne – inspiracje. Jest także autorem kilku wystaw indywidualnych, uczestnikiem wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, jurorem w konkursach fotograficznych o tematyce industrialnej.

 

Zdjęcia składające się na projekt pt. „Człowiek i maszyna” realizowane były w latach 2013-2015 w śląskich kopalniach, zakładach górniczych, instalacjach muzealniczych. Dopełniały go album prac oraz film dokumentujący istotę pracy maszynistów wyciągowych, a także rejestrujący rozmowy z nimi.


W GSW  wystawę będzie można zobaczyć od 15.02 do 26.02 br.

Zapowiedź wystawy fotografii industrialnej
Skip to content