Zbigniew Bury to artysta, którego obszarami działania są malarstwo, rzeźba i ceramika. Jego twórczość jest rozpoznawalna dzięki konsekwentnie poruszanej tematyce, wypracowaniu charakterystycznego języka artystycznego powstającego przez stopniowe upraszczanie form, geometryzację, którą cechuje swoboda, deformacja czy nawet wykoślawienie poszczególnych elementów.

 

Od 1995 r. fascynuje i inspiruje go tematyka czeczeńska. Owocem stała się wystawa w galerii Miejsce w Cieszynie. Artysta pokazał tam sugestywne obrazy świata przepełnionego bólem i ludzką traumą. Wątek ten kontynuował podczas wystawy w galerii Ro/ą/mb w Andrychowie zatytułowanej „Parcie na Wschód”.

 

W roku 1997 został zaproszony do wzięcia udziału w 3-ciej  edycji Eigenart „Kunst Findet Kunst” – corocznych międzynarodowych targach artystycznych w Monachium. Zaprezentował tam prace poświęcone kwestii  wolności w krajach postkomunistycznych.

 

Artysta zajmuje się także rzeźbą i ceramiką. Co ciekawe, prowadzi podwójne życie artystyczne – Alex Johanson to jego twórcze alter ego. Obrazy i rzeźby, które podpisuje własnym nazwiskiem, pokazują bardziej stonowaną część jego natury. Proste w formie, mocno zgeometryzowane niosą filozoficzne przesłanie. Jako Alex Johanson pokazał, że sztukę można też traktować z przymrużeniem oka zaczął malować i rzeźbić groteskowo zdeformowane postaci ludzkie lub zwierzęce, nierzadko sytuując je w erotycznych kontekstach. Te swoiście frywolne dzieła wyzwalają wśród oglądających całe spektrum reakcji – od estetycznego odrzucenia po autentyczny zachwyt.

 

Tworząc pod dwoma nazwiskami, Zbigniew Bury wypracował dwa całkowicie różne style, oba niezwykle charakterystyczne. Udowodnił w ten sposób, że prawdziwy artysta nie stawia przed sobą żadnych ograniczeń i nie musi zamykać się w ramach określonej maniery twórczej. Owszem, powinien mieć łatwo rozpoznawalny styl, ale dlaczego tylko jeden?

Edyta Łepkowska

 

Ostatnie prezentacje prac artysty, które odbyły się w 2020 r. to:

Wystawa poplenerowa w Kijowie

Wystawa  w Andrychowie

Wystawa indywidualna w Jaworznie

 

Wystawa prac Zbigniewa Burego „Rozpoznawalni/Zamaskowani” w GSW Elektrownia organizowana jest w ramach programu kolejnej edycji Art Naif Festiwal. Odbywa się on od 2008 r. i jest jedynym w Polsce oraz największym w Europie międzynarodowym festiwalem sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata.

 

W GSW Elektrownia będzie można ją oglądać do 18 sierpnia br.

Grafika promująca wystawę Zbigniewa Burego
Skip to content