Tomasz Wenklar to artysta rzeźbiarz należący do najbardziej rozpoznawalnych twórców swojego pokolenia. Jest autorem założeń pomnikowych, rzeźb plenerowych, rzeźb nagrobnych, tablic pamiątkowych i statuetek. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swojej pracy sięga po różnorodne tworzywo – m.in. kamień, drewno, glinę, brąz – co przynosi intrygujące efekty estetyczne. Jego artystyczne realizacje można oglądać w przestrzeni publicznej wielu miast.

 

Co ciekawe, na ulicach Czeladzi znajdziemy trzy obiekty artystyczne autorstwa Tomasza Wenklara. Są to: popiersie Tadeusza Kościuszki w parku jego imienia, rzeźba portretowa Wojciecha Kilara oraz tablica pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

O uprawianym przez siebie gatunku sztuki mówi tak: „Rzeźba to pojedynek szermierzy. Patrzysz na czyjeś dzieło i podziwiasz cięcia. Są unikatowe jak linie papilarne.” Wystawa „Wiele twarzy” to iście emblematyczny przykład tej obserwacji.

 

Z powodów epidemicznych wiosną tego roku prace Tomasza Wenklara można było oglądać „wirtualnie” na stronie GSW Elektrownia. Od 1 września prezentujemy je w realnej przestrzeni wystawienniczej, co jest nie do przecenienia w percepcji sztuki przestrzennej, jaką jest rzeźba. Ekspozycja jest owocem fascynacji artysty wielością – tytułowymi twarzami osób ze świata szeroko pojętej historii i kultury. Znajdziemy m.in. popiersia i płaskorzeźby przedstawiające takie postaci jak Stefan Batory, Ignacy Paderewski, Stanisław Moniuszko, Józef Piłsudski, Wojciech Kilar, Jimi Hendrix, Ryszard Riedel. Osobny wątek stanowi tematyka religijna z przedstawieniami św. Jana Pawła II czy św. Teresy z Kalkuty.

 

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia od 1 września do 2 października, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00.

Grafika promująca wystawę Tomasza Wenklara
Skip to content