Artysta urodził się w 1969 r. Studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z rzeźby z wyróżnieniem uzyskał w 1995 r. w pracowni prof. Jana Hermy. Początkowo interesowała go grafika, później jednak odkrył dla siebie potencjał form przestrzennych. Już jako student trzeciego roku wziął udział w II Triennale Plastyki Sacrum w Częstochowie. Ten niekwestionowany sukces stał się dla niego znaczącym bodźcem do dalszej pracy twórczej. Przed ukończeniem edukacji akademickiej uczestniczył w pięciu wystawach.

Do 2008 r. współtworzył liczne projekty wystawiennicze, poznał różne sposoby artystycznej ekspresji. W centrum swojej twórczości umieszcza techniki przestrzenne. Po 2008 r.  przez 9 lat – z braku możliwości pracy w materiale – pozostawiał swoje pomysły na kartkach papieru. Paradoksalnie, ten szczególny okres jego pracy pokazał twórcze zalety. Obecnie, kiedy znowu może zatopić się w materii, wybiera do urzeczywistnienia najlepsze pomysły, których weryfikacji dokonał czas.

Jednocześnie pozostaje wierny wybranej przez siebie  drodze artystycznej związanej z widzeniem świata poprzez naturę i zawarte w niej relacje –  widoczne i te ukryte. To swoiste „badanie” przyrody wiedzie go ku wielości koncepcji postrzegania świata obecnych  w różnych kulturach i systemach filozoficznych. Wszystko, co dla niego inspirujące w tej sferze zawiera w swoich realizacjach artystycznych.

Prace autorstwa Jarosława Jakubczyka znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych.

„Jarosław Jakubczyk proklamuje piękno świata fizycznego, lecz także metafizycznego i chociaż w sposób niebezpośredni, bo z właściwą subtelnością i emocjonalnym dystansem, opowiada o nadziei, wierze w sens bytowania, o prostocie i umiarkowaniu, gloryfikując w ten sposób życie.”

Adriana Zimnowoda

„Delikatne, mądre, dyskretne… Im prostsze, tym piękniejsze. To pierwsze myśli, które nasuwają się przy oglądaniu prac Jarosława Jakubczyka.”

Prof. Małgorzata ET BER Warlikowska, ASP we Wrocławiu

Jarosław Jakubczyk uczestniczył m.in.  wystawach i przedsięwzięciach artystycznych takich, jak:

– Sztuka Młodych, BWA, Bielsko-Biała (1994)

– III Triennale Plastyki Sacrum, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (1997)

– VII Biennale Plastyki, BWA, Krosno (1997)

– Przeddźwięk, Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces, Poznań (2000)

– VII i VIII  Festiwal Sztuki Wysokiej, Galeria Stalowe Anioły, Bytom (2006 i 2017)

– What wonderful worldS, Galeria Extravagance-Zamek Sielecki,    Sosnowiec (2017)

– Worlds in world, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn (2018)

Skip to content