Wernisaż wystawy „Astrolabium”

Wydarzenie zostało zakończone.

Od 25 kwietnia br. zapraszamy na wystawę prac Katarzyny Korus zatytułowaną „ASTROLABIUM”*.

 „Kronika podróży w czasie i przestrzeni…
Podróży człowieka, kobiety, artystycznej nomadki, której serce jest kompasem a sztuka drogą …
Przypominając sobie dzieciństwo zawsze obserwowałam Księżyc, chciałam przysłowiową  „gwiazdkę z nieba”, ale nie w postaci nagrody bardziej odkrywania nieznanego. Na księżycu wypatrywałam odcieni szarości, nieznanych lądów kontynentów, był tak blisko, a zarazem tak daleko. Zawsze wiedziałam, że sztuka jest moją drogą, nie wiedziałam jak to będzie i co będę robić dokładnie, ale to przekonanie było ze mną zawsze, odkąd pamiętam. Wiele dróg wyznaczałam sobie sama i niemal sama je pokonywałam. Do dziś delektuję się samotnymi podróżami, to skupienie na tu i teraz, analiza momentu, medytacja chwili, podobnie jak kreacja w pracowni. Sztuka jest dla mnie drogą wyrażania siebie, komunikacji z innymi, ale zarazem z samą sobą. Często jest to także wymiana, podczas której doświadczam i wnioskuję. Droga, prawda, doświadczanie, sieć powiązań, czas…”

Katarzyna Korus
——————————————————————————————————————————————————-
*Astrolabium (z łac. chwytający gwiazd) – przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do początku XVIII wieku, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, poprzednik sekstantu. Wynalezienie astrolabium przypisuje się Hypatii, filozofce i matematyczce greckiej żyjącej w IV wieku naszej ery.

Katarzyna Korus ukończyła Szkołę Sztuk Wizualnych w Katowicach oraz Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie. Dyplom z malarstwa obroniła w 2000 r. w pracowni profesor Jolanty Winiszewskiej. Grafikę praktykowała w pracowni profesora Ryszarda Osadczego. Po ukończeniu Chelsea College of Art and Design z powodzeniem zajęła się projektowaniem wnętrz. Jej mottem przez ponad 30 lat w projektowaniu jest „tworzenie funkcjonalnego piękna”.

Swoje prace malarskie oraz konceptualne wystawiała na ponad 90-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, a także na wystawach zbiorowych wraz z twórczością Igora Mitoraja, Salvadora Dali, Tomasza Sętowskiego, Zdzisława Beksińskiego. Współpracuje z Galeriami w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – w Wielkiej Brytanii, RPA, Francji, Norwegii, USA, Włoszech. Obecnie artystka maluje obrazy, podejmuje działania performatywne, konceptualne, projektuje wnętrza i przedmioty. Jej prace malarskie to różnorodność form, technik, żywotność kolorów, złocenia, symbolika, zastosowanie kamieni szlachetnych, autorskich elementów szklanych, reliefów oraz form przestrzennych również nowych mediów, które inkluzywnie spaja. Idea wzajemnej partycypacji sztuk usytuowana jest w centrum jej twórczości, którą opisuje jako transmedialną.

W ostatnich latach Katarzyna Korus działa również jako marszandka, promotorka twórczości innych artystów oraz kuratorka wystaw i projektów artystycznych. Jest pomysłodawczynią Projektu Artystycznego 7 Zmysłów/7 Senses – immersyjnej wystawy zbiorowej łączącej wszystkie rodzaje sztuki. Stworzyła Fundację Helisa, która stała się międzynarodową platformą dla wspólnych artystycznych działań oraz promocji innych twórców. W roku 2020 otwierała a później prowadziła przez kilka lat Tichauer Art Gallery w zabytkowym Browarze Obywatelskim w Tychach. Jest autorką koncepcji Projektu Beksiński na Śląsku organizowanego wraz z Fundacją Beksiński oraz Muzeum Historycznym w Sanoku. Współpracuje od lat z Jagą Hupało współtworząc warszawską odsłonę Nocy Muzeów w pracowniach tej ostatniej oraz jej szerokie działania artystyczne w Ostoi Sztuki oraz Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Nieszablonowym projektem – zrealizowanym na przestrzeni 2 000m2 – była MANUFAKTURA RZEŹBY która zgromadziła m.in prace takich artystów, jak Wojciech Siudmak, Igor Mitoraj, Salvador Dali, Tomasz Sętowski, Bogusław Lustyk, Artur Szołdra, Tomasz Koclęga, Martha Mulawa.

W latach 2020-2023 artystka zrealizowała wykonawczo ponad 30 wystaw, z czego 11 wielkopowierzchniowych (od 1000 m2 do 2 000 m2) oraz 6 międzynarodowych. W ciągu pracy kuratorskiej koordynowała projekty wystawiennicze od momentu koncepcji przez po efekt końcowy. Koordynowała również programy towarzyszące wystawom.

Od lat pracuje artystycznie z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, które ­– jak to określa – „uwalniając emocje przez sztukę mają na uwadze najważniejszą ludzką podróż – tę w głąb siebie. Jako specjalista terapii pedagogicznej stosuje autorskie metody artystyczne.

Wystawę będzie można oglądać do 6 czerwca br.

Wernisaż: czwartek, 25 kwietnia godz. 18.00


Skip to content