7 czerwca teren dawnej Kopalni „Saturn” po raz kolejny przybrał pomarańczowe barwy za sprawą INDUSTRIADY! Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wraz z Muzeum Saturn, Centrum Usług Społecznych w Czeladzi oraz „Mediateką” – Filią nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi zaprosiły do wspólnego świętowania w ramach 16-tej już edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki, której tematem przewodnim w tym roku były „Skarby Ziemi”.
Wokół tego hasła skupione zostały atrakcje: warsztaty plastyczne z użyciem węgla i kredy, ekologiczne zajęcia rękodzielnicze, eksperymenty przeprowadzane przy użyciu surowców naturalnych (przygotowane przez CUS) oraz warsztaty malarskie, haftowanie skrzypów, widłaków i paproci, zabawa kołem garncarskim (zorganizowane przez „Mediatekę”).
W Galerii Elektrownia miłośnicy sztuki mogli oglądać dwie wystawy: „Rysunki z wykładów” – prace prof. Wiktora Zina oraz „Psychorealizm” – malarstwo Michała i Krzysztofa Powałków. Był to także ostatni dzień prezentacji unikatowych zdjęć Czeladzi z lat 60-tych przekazanych Muzeum Saturn przez prof. Monikę Zin – córkę słynnego profesora. Na terenie wokół Galerii zagościły dwie wystawy plenerowe: „Zjednoczeni w różnorodności” – przygotowaną przez Państwowy Instytut Geologiczny, a także poplenerowa wystawa rzeźby „Czeladzkie legendy”.
Galeria Elektrownia zaprosiła także do aktywnego uczestnictwa w warsztatach naukowych i plastycznych. Ci którzy nie wystraszyli się przelotnych opadów tłumnie odwiedzali Kapitana Elektrownię. Szalony profesor za pomocą efektownych eksperymentów wtajemniczał w świat chemii zgromadzone wokół niego całe rodziny.
Tuż obok swoim doświadczeniem dzieliła się Grupa Realgar. Fascynowała różnorodnością zebranych skał i minerałów, które ujawniały swoje sekrety pod światłem UV, a także przyciągała głodnych wiedzy najmłodszych uczestników przy pomocy ich ulubieńców – dinozaurów.
Instytut Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego prezentował swoje zbiory i dawał możliwość spojrzenia z bliska na skarby ziemi, a członkowie Koła Naukowego Mineralogów Heliodor nie tylko zaciekawiali geologią, ale zachęcali do zakręcenia kołem i spróbowania swojego szczęścia w wygraniu własnego okazu.
Zarówno młodsi jak i starsi próbowali swoich sił w rysowaniu węglem na dużym formacie tworząc niepowtarzalne prace wśród historycznych maszyn. Nie zabrakło też spotkania z jubilerstwem (podczas którego każdy chętny mógł własnoręcznie wykonać biżuterię, w której oprócz kamieni naturalnych pojawiły się także obiekty dawnej Kopalni Saturn). Teatr Gry i Ludzie zachęcał do wspólnego zdobienia kamieni, które stawały się niepowtarzalnymi dekoracjami lub ruszyły w świat w ramach zabawy „w kamyczki”.
Ten wyjątkowy dzień uczestnicy spędzili jednak nie tylko na nauce i tworzeniu. Jak co roku, na terenie byłej kopalni Saturn zagościły dmuchane place zabaw oraz „Skarbo-land” czyli industrialny sprzęt do prostych gier i zabaw. W Sali Maszyn dawnej elektrowni swój poruszający spektakl pokazał Teatr Świat. Widzowie „Blasku” dali się wciągnąć w niesamowity klimatowi występu, a nawet sami wzięli w nim udział.
Wieczorem prawdziwą gratką dla miłośników kina i muzyki okazał się seans kinowy – pokaz filmów Charliego Chaplina z podkładem muzycznym wykonywanym na żywo przez tapera, podczas którego mogli poczuć się jak uczestnicy pierwszych seansów w historii kinematografii.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu The Harpagans, którego muzyka porwała zebranych przy scenie, równocześnie pomagając osuszyć z ostatnich kropel deszczu teren wokół obiektów byłej kopalni.
Łącznie na program tegorocznej Industriady złożyło się 25 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 800 osób.