5 czerwca br. w Galerii „Elektrownia” odbył się wernisaż wystawy rysunków prof. Wiktora Zina – wybitnego architekta, historyka sztuki i niezapomnianego popularyzatora polskiego dziedzictwa kulturowego. Szczególnym Gościem wydarzenia była córka artysty, profesor Monika Zin.
Otwierając wystawę Jan Powałka, kierownik Galerii powitał przybyłych gości, a wśród nich Burmistrza Miasta Czeladź Zbigniewa Szaleńca, Zastępcę Burmistrza ds. Społecznych Andrzeja Mentela oraz Dyrektor Muzeum Saturn w Czeladzi Stefanię Lazar.
Profesor Monika Zin, honorowy gość wernisażu, specjalizuje się w indyjskiej i centralnoazjatyckiej sztuce buddyjskiej, jest autorką wielu monografii i artykułów na ten temat. Obecnie jest profesorem w Saksońskiej Akademii Sztuki w Lipsku. Zabierając głos wskazała na rolę swojego ojca jako artysty i pedagoga, a także jego uważną miłość do składających się na krajobraz Polski setki „małych ojczyzn” wraz z ich architektonicznym dziedzictwem. Jej pełne ciepła i szacunku wspomnienia pozwoliły uczestnikom spojrzeć na postać profesora Zina niejako „prywatnie”, poznając go nie tylko jako wybitnego twórcę, ale również kochającego i uważnego ojca. Na zakończenie Monika Zin przekazała Muzeum Saturn zbiór unikatowych fotografii dokumentujących Czeladź lat 60-tych XX wieku — wizerunek miasta, który nieuchronnie odszedł do przeszłości. Fotografie te ówczesne władze podarowały profesorowi a teraz powróciły one do Czeladzi jako wyjątkowy podarunek od Rodziny Zinów.
Na wystawie RYSUNKI Z WYKŁADÓW w Galerii „Elektrownia” zaprezentowano 40 oryginalnych rysunków powstałych na przestrzeni wielu lat podczas pracy profesora ze studentami. Zobaczymy na nich polskie zabytki, które Wiktor Zin z niezapomnianą pasją popularyzował w swoich programach telewizyjnych takich jak — oglądane na przestrzeni 30 lat przez kilka pokoleń — „Piórkiem i węglem”. Wiele z nich to niepowtarzalne ujęcia ukazujące detale architektoniczne i kontekst historyczny często już nieistniejących lub radykalnie odmienionych obiektów.
Wystawa, którą możemy oglądać w Galerii jest okazją do poznania z bliska fascynującego świata rysunków Wiktora Zina wraz z jego szczególną umiejętnością precyzyjnego uchwycenia subtelności i piękna otaczających nas małych i większych form architektury. Będzie prezentowana do 14 sierpnia br.