Szukaj

Od 5 czerwca br. zapraszamy na wystawę prac profesora Wiktora Zina „Rysunki z wykładów”. Złoży się na nią kilkadziesiąt unikatowych rysunków powstałych podczas wieloletnich wykładów profesora dla studentów.

Wiktor Zin (1925-2007) był artystą wszechstronnym – wybitnym grafikiem i malarzem, architektem, konserwatorem zabytków, popularyzatorem wiedzy o historii sztuki polskiej, akwarelistą, rysownikiem, autorem szkiców, znanym kilku pokoleniom Polaków jako twórca niezwykle popularnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Ukończył architekturę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był profesorem Politechniki Krakowskiej. Zajmował się historią architektury i konserwacją zabytków – autor wielu projektów architektonicznych i konserwatorskich m.in. odtworzenia piwnic w wieży ratuszowej w Krakowie, przebudowy organów w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, nawierzchni Rynku Głównego w Krakowie, czy konserwacji Arsenału i Bloku Kamienic Ormiańskich w Zamościu. Znany był również ze swojego zaangażowania w ochronę zabytków, m.in. jako współzałożyciel i pierwszy prezes reaktywowanego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz współzałożyciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Tworzył rysunki (często tuszem) i akwarele. Jego prace przedstawiały architekturę, pejzaże, sceny rodzajowe, a także portrety wykonane charakterystyczną kreską. W swoim dorobku miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Ogromną popularność przyniosły mu programy telewizyjne takie jak „Piórkiem i węglem”, „Spotkanie z zabytkami”. Przystępnie, obrazowo i zajmująco opowiadał w nich o historii sztuki, architektury i zabytkach w niezrównany sposób popularyzując wiedzę o nich i zarażając swoją pasją kolejne pokolenia Polaków.

Prof. Wiktor Zin wykonał ponad 10 tysięcy rysunków. Przez swoją działalność artystyczną pragnął uwrażliwić słuchaczy i widzów na piękno, a przy okazji popularyzować kulturę i architekturę.

Chciałem pokazać ludziom co jest ładne. Takie były moje założenia. Przy pomocy telewizji chciałem wykształcić pokolenie ludzi wrażliwych na sztukę i architekturę.”

– mówił po latach prof. Zin

w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia o swoich programach „Piórkiem i węglem”. Pojawiały się one na małym ekranie od 1963 roku przez 30 lat.

Na wernisaż wystawy Galeria zaprasza w czwartek, 5 czerwca o godz. 18.00. Będzie można ją oglądać do 14 sierpnia br.

Przejdź do treści