10 maja w GSW „Elektrownia” otwarta została wystawa zbiorowa „Podoblizny”. Jest ona owocem współpracy Galerii z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Gdańsku oraz Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Otwierając wystawę Jan Powałka, kierownik Galerii przedstawił dwunastu artystów, których prace są na niej prezentowane. Wywodzą się oni z akademickich środowisk artystycznych Bełchatowa, Gdańska, Lublina, Łodzi, Katowic, Poznania i Londynu. Wskazał też na znamienny temat, wokół którego koncentruje się zamysł wystawy. Jest nim przemijanie, nieuchronne odchodzenie z naszego życia przedmiotów, impresji, ludzi – refleksja, którą usilnie staramy się wyprzeć ze świadomości. „Podoblizny, słowo brzmiące jakby zawierało literówkę, usterkę, jednocześnie sugestywnie odsyła do podobieństwa w jakiś sposób naznaczonego. Blizna w tym ujęciu to rysa na podobności. Dlatego nasza ekspozycja w sposób integralny wpisuje się w przestrzeń byłej kopalnianej elektrowni – galerii będącej zachowaną blizną po rozkwitającej niegdyś w tym miejscu epoce industrii” – zauważył.

„Fenomenem tej wystawy jest, że każda z blisko 40 pokazywanych tu prac jest bytem odrębnym a jednocześnie wszystkie one w sposób niezwykle silny i sugestywny wchodzą w relacje ze sobą wkomponowując się zarazem w niepowtarzalną przestrzeń Galerii Elektrownia” – opowiadali kuratorzy: Beata Cedrzyńska i Adam Nowaczyk.

„Fenomenem tej wystawy jest, że każda z blisko 40 pokazywanych tu prac jest bytem odrębnym a jednocześnie wszystkie one w sposób niezwykle silny i sugestywny wchodzą w relacje ze sobą wkomponowując się zarazem w niepowtarzalną przestrzeń Galerii Elektrownia” – opowiadali kuratorzy wystawy: Beata Cedrzyńska i Adam Nowaczyk.

Swoje prace – malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię, instalacje przestrzenne i multimedia – prezentują na wystawie:

– dr hab. Beata Cedrzyńska, Polsko – Japońska Akademia Technik Komputerowych;

– dr Diana Fiedler, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu;

– Łukasz Głowacki, Liceum Plastyczne im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie;

– dr. hab. Wojciech Gorączniak, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu;

– dr hab. Katarzyna Klich, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu;

– dr Piotr Kotlicki, Szkoła Filmowa w Łodzi;

– prof. Krzysztof Kula, Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie;

– PhD Paul Magee, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu,

 Uniwersytet Zielonogórski;

– dr hab. Adam Nowaczyk, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu;

– dr Przemysław Obarski, Instytut Sztuki Plastycznych w Cieszynie;

– prof.  Piotr Szurek, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski.

Kuratorami wystawy są: dr hab. Beata Cedrzyńska, prof. Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz dr hab. Adam Nowaczyk, prof. Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

W Galerii będzie można ją oglądać do końca maja br.

 

Przejdź do treści