13 marca br. w GSW „Elektrownia” otwarta została wystawa fotografii Dariusza Kindlera „Zamknięty świat”. Autor jest fotografem i poligrafem, absolwentem Technikum Fotograficznego. W latach 1977-1981 prowadził miejską pracownię fotograficzną w Sosnowcu. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji prasowych, książkowych oraz albumów wystaw fotograficznych. Od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się fotografią portretową, reportażową i krajobrazową. Ma również w swoim dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe.

Wystawa prezentuje cykl kilkudziesięciu fotografii wykonanych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu. Jest owocem warsztatów artystycznych dla osadzonych w tej jednostce – do udziału w nich zaprosił go prof. Zbigniew Bajek z krakowskiej ASP. Podczas dokumentacji tych zajęć Dariusz Kindler zaproponował osadzonym wykonanie zdjęć, podczas realizacji których udało mu się zdobyć zaufanie i pokazać mikroświat odbywających w nim długoletnie wyroki mężczyzn, recydywistów penitencjarnych. „Powstał zestaw unikalnych portretów, ludzi zamkniętych w swym świecie, niedostępnym dla wielu z nas – wolnych ludzi.” – mówi o genezie projektu jego autor.

Otwierając wystawę Jan Powałka, kierownik Galerii powitał przybyłych gości, a wśród nich prof. Zbigniewa Bajka, prof. Dariusza Nawrota oraz przedstawicieli Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – Kamila Grabarza i Andrzeja Wąsika.

W swoim wystąpieniu prof. Zbigniew Bajek wspomniał o genezie i kontekście projektu artystycznego dla osadzonych realizowanego przez niego oraz kilkudziesięciu pracowników naukowych i studentów w Nowym Wiśniczu w 2018 r. w rocznicę dwustulecia Niepodległości oraz stulecia krakowskiej ASP. Poświęcony był on tematowi wolności i jej rozumieniu – pod kierunkiem pedagogów Akademii więźniowie wykonali sztandary obrazujące własne wizje wolności. Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu Dariusza Kindlera zaowocowało kontynuacją projektów fotograficznych realizowanych przez niego indywidualnie od wielu lat. Obok nietuzinkowej tematyki profesor wskazywał też na dojrzałość i wysmakowanie artystyczne prac, które możemy oglądać na wystawie.

Dariusz Kindler opowiadał o wieloletniej pracy z osadzonymi, niełatwym procesie zdobywaniu ich przychylności i swoistego „uczenia się” nawzajem, czego owocem są prace składające się na prezentowany w Galerii cykl. „Za każdą z fotografii stoi konkretny człowiek z jego indywidualną, niełatwą historią, emocjonalnością, a także osobna, mozolnie nieraz budowana, relacja fotografujący-fotografowany” – podkreślał.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii do 5 kwietnia br.

 

Przejdź do treści