Dariusz Kindler jest fotografem i poligrafem, absolwentem Technikum Fotograficznego. W latach 1977-1981 prowadził miejską pracownię fotograficzną w Sosnowcu. Od 1988 do 2023 r. był właścicielem wydawnictwa i drukarni Progress. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji prasowych, książkowych oraz albumów wystaw fotograficznych. Jako fotoreporter współpracował z redakcjami „Wiadomości Zagłębia” i „Dziennika Zachodniego”. Od ponad 50-ciu lat zajmuje się fotografią portretową, reportażową i krajobrazową. Dariusz Kindler jest również stałym uczestnikiem Sosnowieckich Spotkań Artystycznych i wystaw poplenerowych.

wystawy indywidualne:

Chasydzi” (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza)
Architektura Europarlamentu” (Zebrzydowice, Sosnowiec)

wystawy wspólne:

z córką, Karoliną Kindler-Skowronek „Inspiracje” (Sosnowiec); „Szukając siebie” (Kraków, Głubczyce), „Misterium” (Głubczyce)
z Jerzym Łakomskim „Święty był wśród nas” (Sosnowiec);
z Ewą Zawadzką „Chiny dwa spojrzenia” (Sosnowiec)
z Ireną Skalik „Sąsiedzi” (Sosnowiec)

wystawy zbiorowe – krajowe i międzynarodowe:

Kafka – przełamywanie granic” (Reszel, Czeladź, Kraków-Nowa Huta, Opawa)
Kafka – słowa i twarze” (Poznań, Łódź, Zawiercie, Praga)
40 lat pomiędzy mediami” (Czeladź)
Topografia Wolności” (Katowice)
200-lecie ASP Kraków” (Kraków)
Nieobecni – Obecni” (Głubczyce, Karniów, Radomsko, Częstochowa)

Wystawa pt. „Zamknięty świat” prezentuje cykl fotografii wykonanych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu. Autorowi udało się zdobyć zaufanie i pokazać mikroświat odbywających w nim długoletnie wyroki mężczyzn recydywistów penitencjarnych.

W 2018 roku profesor Zbigniew Bajek z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprosił mnie do udziału w warsztatach resocjalizacyjnych dla osadzonych. Pod kierunkiem pedagogów Akademii więźniowie wykonali sztandary według własnych wizji wolności, której tak bardzo pragnęli. Podczas dokumentacji tych zajęć zaproponowałem tym osadzonym wykonanie zdjęć. Początkowo trochę nieufnie i z rezerwą przyjęli moją propozycję, ale po obejrzeniu fotografii dołączyli inni i tak powstał zestaw unikalnych portretów, ludzi zamkniętych w swym świecie, niedostępnym dla wielu z nas – wolnych ludzi.

– mówi o genezie wystawy autor zdjęć.

Prace Dariusza Kindlera umożliwiają widzowi zajrzenie do niedostępnego dla większości z nas świata, przedstawiając go jak kreację dystopijnej wyobraźni. Przed oczami malują się niby-fantastyczne postaci i miejsca, które zdają się nie tylko pozwalać na przyjrzenie się im, ale i same wpatrują się w nas. Wybór czerni i bieli z jednej strony potęguje wrażenie odmienności, z drugiej daje impuls do wnikliwszego spojrzenia na fotografie.

Przejdź do treści