5 maja br. w GSW Elektrownia gościliśmy wernisaż wystawy „Dwoistość spojrzenia”. Składają się na nią prace 14-tu malarzy, z których każdy kreuje własne uniwersum z pogranicza symboliki i realizmu. Wszystkie one – zgodnie z tytułową formułą „dwoistości” – wykonane zostały w formie dyptyku. Swoje prace pokazują: Karol Bąk, Maja Borowicz, Mariola Jaśko, Jarosław Jaśnikowski, Tomasz Alen Kopera, Mariusz Krawczyk, Marzena Machaj, Krzysztof Powałka, Michał Powałka, Jacek Szynkarczuk, Marcin Telega, Mira Skoczek-Wojnicka, Anna Wypych, Maksymilian Novak-Zempliński. Wszystkie pochodzą z kolekcji Małgorzaty i Adama Krużyckich.
Otwierając wystawę Jan Powałka, kierownik Galerii, przedstawił sylwetki wywodzących się z całego kraju artystów, których prace składają się na ekspozycję. Każdy, prezentowany tutaj obraz przynosi całkowicie osobną, subiektywną i fascynującą symbolikę – zawiera w sobie szczególne osobiste uniwersum znaczeń – zauważył. Podkreślił też, że wystawa była prezentowana w tym roku po raz pierwszy w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, a znaczna część obecnych na niej artystów z powodzeniem pokazywała już swoje prace w GSW Elektrownia na wystawach: „Realizm magiczny” (2015), „Dwoistość świata” (2019), „Percepcja Koła” (2020), czy „Triangulum” (2021).
Specjalny Gość otwarcia Pan Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladź, powitawszy obecnych Artystów i Gości, wskazał na znaczenie twórczości uczestników wystawy dla kształtu i wymiarów młodej sztuki współczesnej. Zwrócił też uwagę na rolę GSW Elektrownia w konsekwentnym kształtowaniu pejzażu wystawienniczego naszego miasta, a także powstającego w imponującym tempie w rewitalizowanym obiekcie dawnej kopalnianej cechowi obiektu przyszłego Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które – już niebawem – stanie się imponującą instytucją o przeznaczeniu kulturalnym.
Na zakończenie zaproszonych Artystów i Gości powitał Pan Marian Kita, honorowy Obywatel Czeladzi, społecznik, samorządowiec, jeden z założycieli i aktywny członek czeladzkiego Klubu Pielgrzyma. Wyrażając uznanie dla założenia wystawy i pokazywanych na niej prac, swoje szczególne podziękowanie złożył biorącym w niej udział Michałowi i Krzysztofowi Powałkom – czeladzkich artystom będącymi jednocześnie twórcami wybitnego i niedawno ukończonego dzieła VIA CRUCIS – XIV niezwykłych, poruszających, pozostających w pamięci i wrażliwości obrazów składających się na stacje Drogi Krzyżowej przygotowane dla kościoła pijarów w Łowiczu. „Jestem pod głębokim religijnym i estetycznym wrażeniem tych prac. Jestem też dumny, że ich twórcami są artyści pochodzący z Czeladzi” – zakończył.
Wystawę „Dwoistość Spojrzenia” będzie można oglądać do 19 czerwca br.