Dziś obchodzimy 100. rocznicę urodzin Czesława Słani, który był artystą grafikiem, rytownikiem, światowej sławy grawer znaczków. Urodził się 22 października 1921 r. jako pierworodne dziecko Józefy i Ignacego Słani, pracującego wówczas jako górnik. Urodził się w Czeladzi przy ul. Krzywej.
Dla poczt 43 krajów, w tym Polski, zaprojektował 1070 znaczków (nazwisko jego wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa), o różnorodnej tematyce; od portretów panujących, polityków, aktorów, ludzi kultury i noblistów, przez faunę i florę, historię i kulturę, po sport. Wysoki poziom i kunszt artystyczny prac wychodzących spod jego rylca, przyniósł mu liczne nagrody i odznaczenia. Między innymi jego znaczki sześciokrotnie uznawano za najpiękniejszy znaczek świata.
Obok projektów filatelistycznych zajmował się projektowaniem banknotów na zamówienie rządów wielu krajów świata. Grawerował również ekslibrysy, plakietki i medale. Uwielbiał grawerskie żarciki – w tle znaczków umieszczał twarz swoją lub osób sobie bliskich, a w ornamenty wpisywał imiona członków rodziny lub znajomych. Nazywano go Durerem XX wieku.
Został uhonorowany tytułami Nadwornego Grawera Króla Szwecji, królowej Danii i Księcia Monako, a także odznaczony najwyższymi medalami wielu państw Europy. Powołanej w Szwecji Akademii Sztuki Filatelistycznej nadano jego imię. Poczta Polska nawiązała ponownie oficjalny kontakt ze Słanią dopiero w 1993r. Sam Słania utrzymywał bliskie stosunki z rodziną i znajomymi w Polsce. Często bywał w kraju a szczególnie pod koniec życia chętnie przebywał w krakowskim mieszkaniu. Czesław Słania zmarł 17 marca 2005r. w wieku 84 lat, w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.
Rodzinne miasto nie zapomniało o swoim wybitnym synu.
W 1999 r. Rada Miejska Czeladzi przyznała mu tytuł honorowego Obywatela Miasta Czeladź, a w marcu 2006 r. w pierwszą rocznicę śmierci, odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ul. Krzywej 2, gdzie artysta przyszedł na świat.