Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

18 PAŹ 2019

ogólnopolska akcja POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY

 

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia to zjawiskowa przestrzeń  z niezwykłą historią. Budynek dawnej centralnej stacji elektrycznej funkcjonującej w latach 1904-1996 w strukturze ówczesnej Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn”, urzeka swą zabytkową architekturą i klimatem przeszłości. Jest wzniesiony jest z cegły, na planie prostokąta. Wzrok  odwiedzających przyciąga okazała wieża z otworami strzelniczymi, nawiązująca do obronnej architektury gotyckiej. Zachwyca nie tylko  znakomitą architekturą. We wnętrzu zobaczymy, zachowane w doskonałym stanie, oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni - turbiny, pulpit sterowniczy czy potężne koło zamachowe.  Na szczególną uwagę zasługują unikatowe mozaikowe posadzki wykonane na początku XX w.

Po rewitalizacji,  dzięki pozyskanych z Unii Europejskiej środków, powstała nowa, fascynująca przestrzeń wystawiennicza – mieści się tutaj Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, która rocznie organizuje ponad 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych ilustrujących dorobek twórczy zarówno artystów posiadających status profesjonalnych, jak i zaliczanych do nurtu sztuki naiwnej. Galeria współpracuje między innymi z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Krakowie, Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Cieszynie, Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Katowicach, Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski czy Art. Naif Festiwalem w Katowicach.

Rok 2014 r. przyniósł dwa wyróżnienia nie do przecenienia w społecznym odbiorze rangi obiektu: otrzymał on Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna 2014 roku” oraz zdobył tytuł SUPERJEDNOSTKA – nagrodę w plebiscycie organizowanym  przez katowickie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Metropolii Górnośląskiej „Moje Miasto” za najlepszą realizację architektoniczną w regionie.

 Od  2010 r.,  zabytek  znajduje się na prestiżowej liści Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego a Galeria uczestniczy w związanych z nim projektach artystycznych, z których flagowym jest coroczna Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Od września 2016 r. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia  funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej Muzeum Saturn w Czeladzi.

W tym roku obiekt po raz pierwszy bierze udział w akcji udział w akcji POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ –WEEKEND ZA PÓŁ CENY.

Uwaga! Wstęp do wszystkich naszych przestrzeni nie podlega żadnej opłacie. Nie przegapcie tego adresu. Zapraszamy!

GSW Elektrownia jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00

INFORMUJEMY, ŻE W DNIACH 1-3 LISTOPADA OBIEKT JEST NIECZYNNY.

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl