Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

16 CZE 2017

Zaproszenie na wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Adamca z kolekcji Krzysztofa Mirowskiego

 

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Kazimierza Adamca z kolekcji Krzysztofa Mirowskiego organizowanej w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej „Art Najf Festival” w Katowicach.

Wernisaż wystawy odbędzie w siedzibie Galerii w dniu 22 czerwca o godz. 18.00.

Wystawa czynna będzie do dnia 28 lipca 2017r. i oglądać ją będzie można codziennie
(z wyjątkiem poniedziałków w  godz. od 9.00 do 17.00).

 

Sztuka niewinnego spojrzenia …

Dzieła artystów naiwnych mają szczególną siłę oczarowywania – pozwalają zanurzyć się w świecie marzeń i snów, nasuwają na myśl miłe wspomnienia, błogie chwile. Właśnie dzięki tej magii sztuka naiwna jest tak powszechnie lubiana. Tworzący ją artyści mogą pochodzić z odległych od siebie stron świata, reprezentować różne kultury, ale ich naiwny, wręcz dziecięcy sposób obrazowania rzeczywistości jest podobny. Art Naif Festiwal powstał po to, by radość płynącą ze sztuki naiwnej mogło co roku odkrywać coraz więcej osób. Zapraszamy do tego świata, kto raz tam wjedzie,
nie będzie chciał wracać!

Kazimierz Adamiec urodził się  w 1917r  w Łodzi i przez całe swoje życie związany był z tym miastem.
Tworzył prace olejne, przesycone światłem, nasycone kolorem. Przedstawiał zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach; spotkania rodzinne, pikniki , kuligi, wyścigi. Malował ludzi, zwierzęta a także martwą naturę. Jego prace charakteryzuje dziecięce spojrzenie, dbałość o szczegóły a wszystko otacza magiczny nastrój.  Malował wyłącznie z pamięci.
W latach 60.tych ubiegłego wieku uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace wywoływały entuzjazm i szybko dołączył do grona uznanych  ”twórców naiwnych” takich jak Teofil Ociepka czy Paweł Wróbel.

Lata 70.te to apogeum jego popularności. Twórczością Kazimierza Adamca zainteresowały się galerie zachodnie, szczególnymi propagatorami jego twórczości stały się dwie rzymski galerie: Galeria de Cristoforis przy Corso Vittorio Emanuele
oraz Galeria La Feluca przy Via Frattina.
Włoscy krytycy sztuki pisali z zachwytem ”Adamiec przyniósł dużą dawkę szczerości, w tym świecie ogarniętym pewnego rodzaju inflacją naiwności” „Muszę przyznać, że czar, który przenika prace Adamca jest porywający, ta czystość koloru, harmonia tonalna… te emocjonalne przestrzenie - zielone i piękne”, „Obrazowy świat Adamca uderza mnie. Te pejzaże liryczne, ci ludzie na gładkich trawnikach, te karne, równo rosnące jodły, te jeziora na malutkich wysepkach, śnieg z opowieści o Kopciuszku, to wszystko w przestrzeni szczęśliwej, godnej pozazdroszczenia, dającej kojący spokój umysłu, wywołującej nostalgie i różowe marzenia.” 

W latach 80tych ze względu na stan wojenny wywóz prac praktycznie ustał co umożliwiło zgromadzenie kolekcji prac Twórcy w kraju.  Pozwoliło to bratankowi, Panu Krzysztofowi Mirowskiemu zgromadzić kolekcję blisko 100 prac Kazimierza Adamca.

W 1986 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki  Kazimierz Adamiec  uzyskał uprawnienia artysty malarza.
Jego prace znajdują się w najważniejszych muzeach etnograficznych w Polsce; w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Szczecinie a za granicą
w Rzymie, Stuttgarcie, Bonn, Neuchâtel i Londynie.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl