Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

03 LIS 2017

Wystawa malarstwa Jacka Szaleńca pt. "Labirynt wyobraźni"

 

        Malując swój pierwszy obraz w roku 1980  nie zdawałem sobie sprawy , że  to  początek  tak  długiej
i barwnej przygody. Ta malarska przygoda z czasem zamieniła się w pasję, nieodpartą potrzebę tworzenia.  Chociaż minęło tak dużo czasu, dobrze pamiętam  swój pierwszy obraz pejzaż z wiatrakiem wg francuskiego malarza M. Utrillo.

Malowanie w tamtych czasach wymagało sporej determinacji. W sklepach ”królował’ ’przysłowiowy ocet ,zdobycie farb olejnych, pędzli, płótna graniczyło z cudem. Wszystko było reglamentowane, artykuły plastyczne dostępne wyłącznie dla artystów plastyków w jedynym w województwie sklepie w Katowicach. Ale przecież Polak potrafi więc ‘’jakoś’ ’zdobywało się te niezbędne produkty i powstawały kolejne obrazy. Byłem samoukiem ,poznawałem arkany sztuki malarskiej przez doświadczenie.
Fascynowały mnie różne kierunki w malarstwie, podglądałem mistrzów, malowałem sporo kopii z czasem własne tematy. Były to motywy realistyczne, pejzaże ,kwiaty, martwa natura. Obrazy te były ‘’ładne’’ więc jakoś zawsze znajdowały się osoby chętne by powiesić je u siebie w domu, to była dla mnie taka dodatkowa satysfakcja. Namalowałem pewnie kilka setek takich  obrazów. Jednak od zawsze miałem marzenie by znaleźć swój własny indywidualny styl, malować obrazy zrodzone w mojej wyobraźni, tym bardziej , że takie wizje  powstawały w mojej głowie, bardzo kolorowe, odważne, abstrakcyjne. Długo nie miałem odwagi  zmierzyć się  z tymi malarskimi wyobrażeniami. Wreszcie  od kilku lat realizuję swoją osobistą wizję plastyczną malując obrazy we własnych oryginalnych technikach. Ten rodzaj malowania pozwala mi kreować magiczny wielobarwny świat. Dzisiaj malarstwo jest moim notesem, testerem nowych pomysłów, dzięki obrazom mogę zatrzymać jakąś chwilę, czas, myśl, nastrój. Niezależnie od tego jaką technikę wybieram najważniejsze są dla mnie osobiste emocje towarzyszące procesowi  twórczemu ,które budują klimat obrazu a także  mają decydujący wpływ na kolor, kompozycję i fakturę. W ostatnim okresie proces twórczy opieram niemal zawsze na improwizacji. Nie kieruję się żadnymi zasadami, które mogłyby  mnie niepotrzebnie ograniczać. Nie przywiązuję się do jednej techniki malowania, po osiągnięciu pewnej biegłości w określonym sposobie malowania wkrada się rutyna i to jest dla mnie sygnał, że należy szukać nowych rozwiązań. Malując staram się by ukończony obraz był nieoczywisty, niedopowiedziany, intrygujący, by krył w sobie tajemnicę  a przez to inspirował do myślenia.
Mam satysfakcję, że w trakcie  35-letniej malarskiej wędrówki  udało mi  się odnaleźć własną  drogę, wypracować indywidualny styl, pewną charakterystyczną odrębność.

Cieszę się, że ta droga dalej trwa, że malowanie jest dla mnie wciąż wielka przyjemnością i przygodą. Nadmienię jeszcze, że od roku 2012 jestem członkiem chorzowskiej grupy plastycznej  „Krajcok 12”  Bardzo sobie cenię  możliwość współdziałania z grupą osób z którą łączy mnie tak wyjątkowa pasja.  
W ramach działalności grupy  miałem okazję prezentować swoje prace podczas licznych wystaw zbiorowych w wielu śląskich miastach.

Serdecznie zapraszam na wystawę moich obrazów. Jacek Szaleniec

Jacek Szaleniec urodzony  w Chorzowie 4.11.1960r ,absolwent AWF w Katowicach ,nauczyciel,  członek grupy plastycznej  „Krajcok 12”

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl